Наиме, неименовани лабуриста и бивши званичник кабинета Тонија Блера, за ког се наводи да има јаке везе са Вашингтоном, изјавио је за „Дејли мејл“ да Меган Маркл тим поводом већ остварује контакте са истакнутим демократама.
Колике су шансе Меган Маркл?
Уколико би Меган Маркл одлучила да се кандидује, нашла би се у пренатрпаном политичком простору за председничку трку — потенцијално са актуелним америчким председником Џозефом Бајденом или потпредседницом Камалом Харис, као и још неким искусним политичарима, оцењује професор Роберт Синг, стручњак за савремену америчку политику на лондонском универзитету Биркбек.
Такође, за сада није јасно на чему би Меган Маркл градила своју изборну кампању, наводи Синг, који претпоставља да би она могла да се бави питањима о расној и родној неједнакости с обзиром да су то теме које често истиче, заједно са проблемом заштите животне средине.
Синг, међутим, указује да је те теме већ „резервисала“ Камала Харис и сматра да војвоткиња од Сасекса има мале шансе за победу.
„Меган Маркл отприлике има исте шансе да постане председник САД као и телевизијски водитељи Џој Рид или Џими Кимел, равни су нули“, мишљења је Ричард Вац, истакнути професор комуникација на америчком Товсон универзитету.
Он истиче да би неко постао председник, мора да има политичку подршку професионалаца, партије, подршку ширих маса, као и политичко знање неопходно за јавне наступе и дебате.
„Маркл нема ништа од тога, а нема ни доказа да има и одрживу моћ у погледу свог политичког значаја“, сматра Вац.
Оно што додатно компликује ситуацију је чињеница да је војвоткиња политички аутсајдер, због чега су јој шансе минималне, изјавио је Томас Вејлен, ванредни професор друштвених наука са бостонског универзитета. Ипак, он не искључује могућност да треба покушати.
„Сматрам да би било паметно да своју кандидатуру заснива на стварању веће разноликости и економске једнакости за америчко друштво. Откако је Џими Картер изненадио све и добио номинацију за Демократску странку међу лојалним демократа 1976. године, аутсајдери су се веома добро показали у странци. Берни Сандерс никада није био демократа и погледајте колико је био близу да постане кандидат 2016. године!“, додао је Вејлен.
Како би Меган могла да искористи пажњу медија?
Најновије спекулације о могућој кандидатури за председника САД уследиле су након интервјуа који су Меган Маркл и принц Хари дали Опри Винфри.
Меганина прича покренула је много контроверзи о наводним расистичким ставовима појединих чланова краљевске породице и проузроковала жестоку дебату на друштвеним мрежама, где су неки подржали војвоткињу од Сасекса, а други осудили њене изјаве.
Вејлен каже да за сада није јасно да ли ће Меган Маркл моћи да искористи тренутну велику медијску пажњу да би промовисала политичку каријеру.
„Њена веза са британском краљевском породицом, упркос томе што су се према њој наводно срамотно понели, могла би да изазове управо супротан ефекат. Овде не бирамо краљеве и краљице, мада се Доналд Трамп максимално потрудио да влада као монарх“, наводи Вејлен.
Последње телевизијско појављивање војвоткиње од Сасекса, по свему судећи, није импресионирало ни Роберта Синга.
Синг, који је Меган Маркл назвао пропалом глумицом и познатом личношћу на зачељу листе, истиче да она нема петљу да се упусти у политичку борбу имајући у виду да, како је навео, не може да изађе на крај са британском штампом.
Према његовим речима, вероватније је да би она могла да помогне демократама широм САД и начини листу донатора којима би могла да се обрати за финансирање будуће кампање.
Оличење америчког сна: Политичке амбиције Меган Маркл
Ово није први пут да се шире гласине о председничким амбицијама Меган Маркл.
Још у јуну прошле године, Колн Кемпбел, британска списатељица и телевизијска звезда, изјавила је за „Дејли мејл“ да Меган жели да постане председник Америке.
„Знам да војвоткиња од Сасекса има политичке амбиције и речено ми је да ће једног дана пожелети да се кандидује за председника. Мислим да је све што ради, што је напустила краљевску породицу вратила се у Калифорнију и повела са собом Харија, део њеног плана“, казала је Кемпбел.
Одлука пара да се одрекне титуле „краљевско височанство“ допринела је да се појачају спекулације о амбицијама Меган Маркл да се домогне Беле куће.
Пријатељ Меган Маркл је за „Дејли мејл“ навео, подсетивши на протесте у САД због убиства Џорџа Флојда, да војвоткиња верује да јој је суђено да помогне у бори против системског расизма у Америци.
Меган Маркл је, иначе, раније подржала покрет „Црни животи су важни“.
„Венити фер“ је потом у јуну 2020. године објавио чланак под насловом „Да ли Меган Маркл размишља о политичкој каријери захваљујући покрету ‘Црни животи су важни’“, да би у септембру у другом тексту цитирали ранију тврдњу њеног биографа Омида Скубија да је Меган „бацила око“ на Белу кућу.
„Меган је оличење америчког сна. Једног дана можда ћемо гледати како постаје председника“, навео је Скуби.
У том чланку указано је и на политички активизам војвоткиње од Сасекса уочи избора у Америци 2020.
Тада су принц Хари и Меган Маркл објавили видео у ком је она те председничке изборе назвала „најважнијим изборима у нашим животима“.
С обзиром да је Меган Маркл раније оштро критиковала Доналда Трампа, многи су њене речи протумачили као подршку Бајдену.
Бакингемска палата оградила се од те изјаве, уз коментар да се ради о њиховом личном ставу, наводећи да они нису више активни чланови краљевске породице.
Меган и Хари сада живе у Лос Анђелесу, пошто су напустили све званичне дужности у британској краљевској породици.
Прочитајте још: