Процурили поверљиви подаци о нуклеарном наоружању: Лондон нешто припрема, пљуште оптужбе

Британски медији објавили су поверљив извештај у којем се наводи да премијер Велике Британије Борис Џонсон планира да драстично повећа максималан број дозвољених нуклеарних залиха. То је изазвало талас критика и оптужби на рачун британског премијера да је окренуо леђа разоружању.
Sputnik

Борис Џонсон је спреман да објави да ће максималан број нуклеарних бојевих глава у арсеналу Велике Британије бити повећан за чак 40 одсто, тврди „Гардијан“, позивајући се на копију извештаја британске одбрамбене и спољне политике.

Број бојевих глава које Велика Британија може да поседује био би повећан са 180 на 260.

Бојеве главе типа „трајдент“ налазе се у нуклеарним подморницама као део британске стратегије нуклеарног одвраћања, а најмање једна подморница наоружана нуклеарним оружјем увек је у патроли. 

Официр задужен за нуклеарне бојеве главе на подморници дошао пијан на смену

Према писању „Гардијана“, у извештају на 100 страна наводи се да је повећање максималног броја нуклеарних бојевих глава одговор на еволуцију безбедносног окружења и развој низа технолошких и доктринарних претњи. Русија се сматра активном претњом по Велику Британију, а Кина је описана као систематски изазов. У документу се такође упозорава да постоји реална могућност да нека терористичка група изврши хемијски, биолошки или нуклеарни напад до 2030. године.

Наводна промена политике изазвала је бес активиста, стручњака и корисника друштвених медија, преноси РТ.

Кејт Хадсон, генерална секретарка Кампање за нуклеарно разоружање, рекла је за „Гардијан“ да је бесмислено да Влада која нема новац улеће у грандиозни трошак за оружје за масовно уништење.

Ханс Кристенсен, директор Пројекта нуклеарних информација, у склопу Федерације америчких научника, рекао је да је дубоко разочаравајуће видети крај британске политике смањења нуклеарног наоружања и улазак Лондона у трку у нуклеарном наоружавању, повећавањем залиха нуклеарног оружја.

Међу реакцијама је било и оних у којима се захтева да Влада Велике Британије објасни како би допуштање повећања нуклеарних залиха државу учинило сигурнијом.

„Опростите се од живота на Земљи ако испусте једну од њих“, гласио је један од многих неодобравајућих коментара.

Британски нуклеарни програм „Трајдент“ често је на мети критика као непотребно скуп и лоше вођен.

Коментар