Анализирајући запажања свемирског телескопа „Хабл“ из 2017. године, тим научника закључио је да на планети ГЈ 1132 б има знакова „секундарне атмосфере“ која је настала на самој егзопланети дуго након формирања саме планете, пише портал Спејс.
„То је изузетно узбудљиво јер верујемо да је атмосфера коју сада видимо обновљена, па би могла бити секундарна“, рекла је Раиса Естрела, научница НАСА-е и коауторка студије.
Према наводима портала, истраживачи верују да је планета у неком тренутку изгубила основну атмосферу богату водоником и хелијумом, а подаци које је забележио „Хабл“, међутим, сугеришу да је планета ГЈ 1132 б обавијена у мешавину водоника, водоник-цијанида, метана и измаглице богате аеросолом која подсећа на смог.
Научници наводно сумњају да звезда око које кружи планета има могућност да изузетно загреје ГЈ 1132 б, што потенцијално резултира активним вулканима, при чему се гасови ослобађају из растопљених стена планете и формирају другу атмосферу.
Тим се нада да ће свемирски телескоп НАСА-е Џејмс Веб, који тек треба да буде активиран, бити у могућности да инфрацрвеном техником истражи површину планете.
„Ако постоје базени магме или активни вулкани, та подручја ће бити врућа. То ће изазвати више емисија, па ће потенцијално видети стварна геолошка активност - што је узбудљиво!“, рекао је Марк Свен, научник НАСА-е и лидер истраживања.