Водеће чланице ЕУ подржале блокаду извоза вакцина

Претња Европске комисије о блокади извоза вакцина против ковида 19 у земље са већим стопама вакцинације, укључујући Британију, наишла је данас на подршку Немачке, Француске и Италије, саопштили су европски званичници и дипломате.
Sputnik

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен запретила је забраном извоза вакцина ради заштите оскудних доза за сопствене грађане који су суочени са трећим таласом пандемије, преноси агенција Ројтерс.

На састанку европских дипломата, одржаном недуго након упозорења Фон дер Лејенове, Немачка, Италија, Француска и Данска, подржале су став Комисије о оштријој примени контроле извоза, тврде тројица дипломата која су присуствовала састанку.

Холандија, Белгија и Ирска биле су опрезније, наводе двојица званичника, додајући да ће расправа о том питању бити одржана на самиту лидера ЕУ следеће недеље, преноси Танјуг.

„Све то произлази из растуће фрустрације вакцином ’Астра зенека‘ и и појачаног притиска да се нешто предузме поводом тога. Немамо довољно вакцина, извозимо као луди, а да ништа нисмо добили", рекао је један од дипломата који је учествовао у дискусијама.

Други дипломата је потврдио да је главни разлог за ригорознији став недовољна испорука „Астра зенекиних“ вакцина Европској унији.

Та компанија је прошле недеље саопштила да намерава да испоручи до 100 милиона доза своје вакцине Европској унији до краја јуна, уместо 300 милиона предвиђених уговором, наводећи као разлог производне проблеме и ограничења извоза.

Европска унија, чија је кампања вакцинације успорила због кашњења у испорукама и здравствених проблема, саопштила је да је извезла више од 10 милиона вакцина у Британију од 30. јануара, али да ниједну није добила натраг, упркос чињеници што су две фабрике које производе „Астра зенекину“ вакцину у Британији наведене као добављачи у уговору те компаније са ЕУ.

Европски званичници су саопштили да им је из „Астра зенеке“ речено да не могу извозити вакцине произведене у британским фабрикама, јер са Британијом имају уговор о испорукама који даје приоритет британском тржишту.
Коментар