Карта приказује процену броја оружаних јединица обе стране у сукобу у региону за септембар 2020. године.
„Поглед на сукоб из Сједињених Америчких Држава“, прокоментарисао је Азаров.
Према мапи, амерички експерти су претпоставили, да је Украјина прошле јесени имала контингент од 95.000 војника, а јединице самопроглашене Доњецке Народне Републике и Луганске Народне Републике 34.000 војника.
Према америчким проценама украјинска војска је располагала са 450 тенкова и 230 ракетних система, док Донбас има 650 тенкова, односно 260 вишецевних бацача ракета.
Ситуација у Донбасу
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
У Донбасу су 27. јула 2020. ступиле на снагу додатне мере за обезбеђивање примирја.
Од фебруара ове године ситуација је почела да се погоршава: извршен је покушај убиства команданта батаљона Народне милиције Доњецке Народне Републике, украјинске снаге гранатирале су насеље Горловку и предграђе Доњецка, а борбе су се појачале.
Самопроглашене републике сматрају да се Кијев припрема за велику офанзиву, довлачећи нове снаге на контакт линију. Украјинска престоница делимично потврђује ове информације: врховни командант Оружаних снага Украјине Руслан Хомчак изјавио је 22. фебруара да војска вежба сценарио јуриша у градским срединама.
Прочитајте још:
- Кијев тражи повод за војну авантуру у Донбасу која би се по њих веома лоше завршила
- ДНР: Спречен напад украјинске војске дроном пуним екслозива
- Порука из Кијева: Не желимо да бомбардујемо Донбас