Нови систем рангирања у тенису утиче двојако на играче па је тако Роџер Федерернајвећи „добитник“ читаве приче са пандемијом, с обзиром на то да се скоро целе прошле године није бавио професионалним тенисом.
Упркос томе, он је и даље у самом светском врху и тренутно је шести тенисер света.
Са друге стране, 23-годишњи Рубљов у пандемијској години остварио је своје највеће успехе и на сва три Грен слем турнира која су одржана стигао је до четвртфинала.
Он је затим освојио турнире у Дохи, Аделејду, Хамбургу, Санкт Петербургу, Бечу и Ротердаму, док је са репрезентацијом Русије подигао трофеј АТП купа.
Али, упркос блиставој форми у којој се налази у последње време, Рубљов тренутно заузима осмо место АТП листе, испод Роџера Федерера и једнако оштећеног Саше Зверева.
У старом систему бодовања, Рус би сада био трећи тенисер света, изнад Рафаела Надала и ДоминикаТима.
Канадски тенисер Денис Шапалов дао је своје виђење „замрзнутог“ система бодовања, и стао на страну Рубљова.
„Очигледно ће увек бити позитивних и негативних страна рангирања, али је сада тешко пењати се на листи, јер се не губе бодови“, констатовао је Канађанин.
Он је додао да је систем у рукама челника АТП-а, и да је на играчима да то поштују.
„У једном руку тренутни систем је добар за мене, јер имам полуфинале у Мајамију, па ако изгубим рано, мислим да губим само 50% бодова или тако нешто. С друге стране, заиста је тешко попети се на листи. И даље сам у чуду јер имам осећај као да је Рубљов освојио 25.000 поена, а није се много померио“, рекао је Шаповалов.
Бивши финалиста УС Опена и врхунски аналитичар Грег Руседски у међувремену се залагао за подешавање АТП система рангирања, рекавши да би пре-Ковид бодови требали да штите само улазак на турнир, а не стварну ранг листу.
„Нови систем рангирања требало би да служи само за улаз на турнир, а други би требало да представља право рангирање у ком би Рубљов сада заузимао четврту или вишу позицију, с обзиром на то какве резултате је бележио у последње 52 недеље“, рекао је Руседски.