„Американци и њихови савезници насрћу на сиријско нафтно богатство и њене танкере попут пирата“, рекао је Тума за државну телевизију.
Он истиче да тај корак има за циљ да наштети сиријској економији, која зависи од нафтних прихода.
„Оно што се догодило током сиријског рата није се десило ни у једној земљи – имам у виду то што нас спречавају да користимо наша природна богатства и истовремено забрањују да основна добра стигну у нашу земљу“, рекао је министар.
Према његовим речима, „због америчке окупације сиријски нафтни сектор је оштећен за више од 92 милијарде долара“, истовремено подсећајући да Вашингтон контролише 90 одсто ресурса сирове нафте у североисточном региону.
Гувернер североисточне провинције Хасак Гаса Калил прошлог месеца је изјавио да су курдски милитанти, које подржавају САД, свакодневно крали 140.000 барела сирове нафте са налазишта у том подручју. Такође је навео да су милитанти користили танкере за кријумчарење нафте преко границе у Ирак.
Тренутно у Сирији влада криза са горивом. На бензинским пумпама су километарски редови, а влада је повећала цене бензина и гаса.
Подсетимо, САД и њихове савезничке курдске снаге контролишу 90 одсто залиха сиријске нафте и више од 50 одсто сиријског гаса. Та налазишта се налазе у источном делу земље у провинцијама Дејр ел Зор, Рака и Хасака.
Америка и њени савезници од 2014. године спроводе операцију против ДАЕШ-а у Ираку и Сирији, при чему у Сирији делују без дозволе власти земље које такве акције сматрају окупацијом.
Прочитајте још:
- Шојгу: САД пљачкају нафтна богатства Сирије и истовремено забрањују увоз нафте у земљу
- Медији: Амерички конвој са 45 оклопних возила ушао у Сирију
- Русија и Сирија: САД користе хуманитарну помоћ за снабдевање милитаната
- „Ово је другачији рат“: Шта се дешава у Сирији