Групе добровољаца, које се баве потрагом за остацима тела погинулих, затражиле су од јапанског министарства одбране да прекине радове како би било „очувано достојанство ратних жртава“ из битке за Окинаву 1945. године.
У тој битки, која је трајала готово три месеца на стратешки важном острву на Пацифику, погинуло је око 200.000 људи, јапанских и америчких војника, те цивила који су живели на том острву.
Остаци још око 2.800 жртава остали су покопани на Окинави, наводе локалне власти острва, преноси „Гардијан“.
Такамацу Гушикен, вођа једне од група која трага за остацима жртава рата, каже да земљиште на јужном делу острва, садржи остатке костију војника и цивила.
„Планови јапанске владе уништиће достојанство ратних жртава. Њихови остаци биће искоришћени за изградњу војне базе“, казао је Гушикен, који је до сада открио остатке око 300 погинулих бораца.
Земља са спорне локације, која је очишћена од дрвећа и ограђена, биће коришћена за насипање приликом изградње писте у бази америчких маринаца у месту Хеноко на североистоку Окинаве.
Гушикен наводи да званичници јапанског министарства одбране игноришу захтеве да се пројекат обустави.
„Питао сам их да ли су свесни да ће користити земљу у којој су кости погинулих, али ми нису одговорили. Ако наставе ископавање, а свесни су шта је у земљишту, то ће бити чин издаје погинулих људи“, рекао је Гушикен, који је недавно штрајковао глађу како би скренуо пажњу на овај проблем.
Како је објаснио, волонтери су, пре него што је почело ископавање на спорној локацији, на том месту нашли остатке костију и зуба настрадалих у Другом светском рату, пре него што им је забрањен прилаз.
Јапански министар одбране Нобуо Киши изјавио је да још није донета одлука са које локације ће бити употребљено земљиште за мелиорационе радове, који су неопходни јер се испоставило да је тло на месту где се гради база мекше него што се претпостављало. Како је додао, фирме које ће обављати тај посао провераваће замљиште пре него што почну ископавање и насипање.
Иначе, нова база маринаца на Окинави је спорна и из других разлога. Она би требало да замени базу која се налази у средишту густо насељеног острва. Међутим, мештани Окинаве се противе њеној изградњи, јер би нарушила нетакнуто окружење залива у ком је планирана, али и не би допринела смањењу америчке војне присутности на острву, што становници траже.
На Окинави, удаљеној око 1.500 километара од Токија, налази се половина од 47.000 америчких војника колико их има у Јапану, али и две трећине војних база у тој земљи.
„Овде није у питању да ли сте за или против базе Хеноко, ово је хуманитарно питање. Земљиште са места крваве битке биће пребачено у прелеп залив и то мора да буде заустављено“, каже Гушикен.
Према закону донетом 2016. године, јапанска влада је одговорна за прикупљање земних остатака војника и цивила погинулих у Другом светском рату.
Крајем прошле године, око 500 људи који су изгубили сроднике током Битке за Окинаву, предало је петицију премијеру Јошихидеу Шуги, тражећи да се обустави пројекат коришћења земље са југа острва у изградњи америчке војне базе.
Том пројекту се успротивио и гувернер острва Окинава Дени Тамаки.
„Употреба земље са места где се налазе остаци ратних жртава могла би да повреди осећања становника Окинаве и породица које су осетиле трагедију рата“, рекао је он у изјави за Маинићи шимбун.
Цујоши Китауеда из Грађанске мреже за мир на Окинави, казао је да је подручје на ком је планирано ископавање, било поприште жестоке битке, када су америчке снаге опколиле јапанске војнике који су бранили јужне делове острва.
„На том месту је било пуно борби и верујемо да постоји већи број људских остатака који су ту закопани“, навео је он.
Прочитајте још:
- Америка из две базе на Пацифику припрема терен за обуздавање Русије и Кине
- У Јапану тиња велико незадовољство због поступака америчке армије: Војник убио Јапанку
- Москва подсетила Токио: Амерички војници морају да напусте Земљу излазећег сунца