Нова нада за пропалог гиганта из Чачка, осим Руса за производњу заинтересоване још четири компаније

Након што је један од некадашњих гиганата металске индустрије Фабрика резног алата (ФРА) из Чачка отишла у стечај, од 452 радника у погонима ће остати њих 200. За закуп просторија ФРА где би се наставила производња, осим руске компаније „Базис" из Санкт Петербурга, заинтересоване су још четири компаније.
Sputnik

За оне који одлазе из фабрике из Министарства привреде биће издвојени пакети мера, радницима ће бити понуђен социјални програм и уплаћени доприноси, а прве исплате очекују се за десетак дана.

„Исплате мало касне јер администрација није обављена у предвиђеном року као и прикупљање свих података о радницима. Они који имају до 40 година радног стажа добијају отпремнину по 200 евра за сваку годину проведену у фабрици у динарској противвредности. Има и радника који спадају у категорију од више од 40 година радног стажа и за њих је припремљен посебан пакет, те ће добити једну трећину бруто личног дохотка који су остварили у фабрици у износу од 550 до милион и сто хиљада динара. Радницима којима нису исплаћене зараде биће исплаћени лични дохоци из Фонда солидарности Министарства привреде од 32 000 динара“, рекао је за Рину Душан Ђелић, председник индустријског синдиката ФРА.

Воде се озбиљни разговори са странима партнером о закупу халског простора ФРА, да би се наставила производња и где би радило око 200 радника. Осим руске компаније „Базис" из Санкт Петербурга за погоне ФРА, према Ђелићевим речима, заинтересоване су још четири компаније.

„Циљ је да се производња настави, а у плану је да се колектив подмлади и на тај начин добије нова снага и полет у раду“, каже Ђелић.

Наслеђеним проблемима се локална самоуправа бави пет година, са циљем да се фабрика и радници сачувају и омогући позитивно пословање на тржишту.

„Са Министарством привреде и свим надлежним државним институцијама, одржао сам 49 радних састанака, са намером и конкретним предлозима како да помогнемо ФРА.У протеклом периоду уложена су велика финансијска средства, како би се поспешила производња у фабрици и сачувала радна места", појаснио је градоначелник Чачка Милун Тодоровић.

Он је истакао да ће у наредном периоду наставити да се бори за најбоље решење за све раднике ФРА, како би им било омогућено да наставе производњу и успешно послују, да им буду уплаћени доприноси за пензијско и социјално осигурање, социјални програм и да се исплате све заостале зараде, преноси Б 92.

Коментар