Бивши бугарски обавештајац о „шпијунском скандалу“: Зар се тиме у Софији баве само Руси?

Бивши бугарски обавештајац Тодор Бојаџијев коментарисао је „шпијунски скандал“ за који је Софија оптужила Русе, указујући на чињеницу да се обавештајном делатношћу у Бугарској баве сви - и западне земље. Истиче и да је Тужилаштво много пута износило овакве оптужбе против страних држава, али да ни у једном случају није донета пресуда.
Sputnik

„У последњих тридесет година није било осуђених према датом параграфу Кривичног законика“, рекао је Бојаџијев.

Према његовим речима, у Бугарској делују обавештајне службе разних земаља. Он је скренуо пажњу на то да је актуелна амбасадорка САД у Бугарској Херо Мустафа неколико година била лична помоћница новог директора ЦИА , бившег амбасадора у Русији Вилијама Бернса.

„Почео бих од питања да ли се само Руси баве обавештајном делатношћу у Софији? Одговор је – категоричко не. Обавештајном делатношћу се баве сви. Постоји снажна америчка резидентура, затим енглеска, француска, немачка. Оне раде под окриљем одговарајућих амбасада. Зато и кажем да је то такозвана пријатељска обавештајна служба“, изјавио је он.

Подсетимо, прошле недеље је Тужилаштво саопштило да је открило групу бугарских грађана, међу којима су и сарадници Министарства одбране Бугарске који су, како се наводи, Русији предали тајне информације. Након тога је Министарство спољних послова Бугарске протерало двојицу руских дипломата, а Русија је обећала да ће узвратити.

Захарова Бугарској: Прекините лов на вештице, одговорићемо

Бојаџијев такође каже да је нетачно је говорити да је главни задатак обавештајне службе и шпијунаже рад против непријатеља, већ да постоји и пријатељска обавештајна делатност.

„С обзиром да се обично национални интереси не поклапају, реч је о пријатељском обавештавању. Баш из тог разлога Америка прислушкује телефонске разговоре Меркелове и Макрона. Амерички председник Барак Обама је потписао налог према којем сви запослени у америчкој амбасади морају да буду ангажовани у програму 'human intelligence'. То подразумева бављење врбовањем (лист 'Њујорк Тајмс' је 2010. године писао да је још 2008. године рад запослених у Стејт департменту у иностранству укључивао и прикупљање личних података разних страних званичника)“, изјавио је он за телевизију „БНР“.

Бојаџијев је генерал-мајор бивше бугарске Службе државне безбедности и аутор многих књига о раду обавештајаца.

Прочитајте још:

Коментар