Дау Џонс ослабио је 308 бодова или 0,94 одсто, на 32.423 бода, док је С&П 500 склизнуо 0,76 одсто, на 3.910 бодова, а Насдак индекс 1,12 одсто, на 13.227 бодова.
Пад индекса последица је коментара министарке финансија Џенет Јелен, која је на саслушању у Конгресу изјавила да је америчка привреда и даље у кризи због пандемије вируса корона, као и због њене одбране планова будућег повећања пореза како би се финансирали недавно прихваћени фискални подстицаји вредни 1.900 милијарди долара и нове инвестиције у инфраструктуру.
"Најаве инфраструктурних планова владе узнемириле су инвеститоре који се ионако плаше да је тржиште деоница на повишеним нивоима валуација. Плаше се да се на хоризонту назире продаја деоница и пад цена, па почиње да се размишља о повлачењу с тржишта пре тога", каже Рик Меклер, партнер у компанији "Чери лејн инвестментс", преноси Индекс.
После оштрог пада на почетку пандемије, С&П 500 и Дау Џонс порасли су у протеклих годину дана око 80 одсто, док је индекс Насдак, захваљујући снажном расту технолошког сектора, двоструко виши.
Због тога се улагачи плаше да су деонице прецењене и да следи пад њихових цена, тим више што последњих недеља расту приноси на америчке државне обвезнице.
На раст приноса посебно су осетљиве деонице технолошких компанија јер се њихова вредност заснива на будућој заради, па с растом обвезничких приноса постају мање привлачне.
У већини сектора цене деоница су јуче пале, а највише у енергетском, што је последица пада цена нафте за више од три одсто јер се трговци плаше да ће се потражња за нафтом опорављати спорије него што се очекивало због новог затварања у Европи како би се сузбио трећи талас пандемије и споре вакцинације против ковида 19.
И на већини европских берзи цене деоница су јуче пале. Лондонски ФТСЕ индекс ослабио је 0,40 одсто, на 6.699 бодова, а париски ЦАЦ 0,39 одсто на 5.945 бодова. Франкфуртски ДАX ојачао је, пак, 0,03 одсто, на 14.662 бода.