Норвешки лист: ЕУ треба да тражи од Русије вакцину „Спутњик Ве“

Европска унија, чија је стратегија вакцинације против вируса корона доживела пораз, мораће понизно да иде на поклоњење Русији и моли за вакцину „Спутњик Ве“ (Sputnik V), пише норвешки лист „Ресет“.
Sputnik

Како се наводи у чланку, „Европска унија је испала глупа у борби за дозе вакцине“. Русија је прва регистровала такав препарат, али је Брисел на то реаговао „хладно, без и најмањег ентузијазма“.

Појавиле су се критичке публикације о недостацима тестова и сумњивости вакцине „Спутњик Ве“, у којима се није узимало у обзир водеће место Русије међу светским лидерима у развоју вакцина, истиче лист.

У чланку се наводи да је ЕУ на руску вакцину гледала као на опасан коктел, док је то обична, класична векторска вакцина.

„Ресет“ пише да је затим ова стратегија Европске уније кренула по злу. Ефикасност вакцине „Џонсон и Џонсон“ била је мања од очекиване и појавиле су се сумње да „Астра зенека“ изазива тромбозу. Сада неке европске државе рачунају на „Спутњик Ве“ као спас.

Аутори чланка сматрају да ће Брисел ускоро морати да оде у Москву „као на покајнички пут у Каносу“ са молбом да се обезбеди испорука вакцина.

ЕУ ставља Русију на чекање: Приоритет ― производња европских вакцина

„Они који су мислили да су заобишли Русију били су у најбољем случају наивни, а у најгорем су намерно лагали. Руси нас превазилазе у наукама као што су физика, хемија, фармакологија, као и у ваздухопловно-космичким и војним технологијама. Русофобија приморава мржњу да замени рационално размишљање“, закључује аутор чланка.

Као што је раније нагласио председник Русије Владимир Путин, Москва никоме не намеће своју вакцину, али када се чују изјаве да она није потребна у Европи, поставља се питање чије интересе они подржавају – грађана или фармацеутских компанија. „И такви људи и даље покушавају да нас нечему науче, још и уводе неке санкције против нас“, приметио је руски лидер.

Масовна вакцинација у Русији почела је у јануару. У земљи су већ регистроване три вакцине против вируса корона. Прву од њих, „Спутњик Ве“, развио је Центар „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције на основи добро проучене платформе хуманих аденовируса.  Другу вакцину, „ЕпиВакКорона“, направио је Државни научни центар за вирологију и биотехнологију „Вектор“ на основу пептидних антигена. Трећи препарат за превенцију ковида 19 је „КовиВак“ са целим вирионом, који је израдио Савезни научни центар за истраживање и развој имунобиолошких препарата „Чумаков“ Руске академије наука.

Прочитајте још:

Коментар