Он је навео да је вакцина „Kарнивак-Ков“, коју је развио Савезни центар за здравље животиња први и тренутно једини у свету профилактички препарат против ковида 19 за животиње.
„У клиничким испитивањима ‘Карнивак-Кова’, која су започела у октобру прошле године, учествовали су пси, мачке, арктичке лисице, визони, лисице и друге животиње. Резултати истраживања омогућавају нам да закључимо да је вакцина безопасна и високо имуногена, јер је 100 одсто вакцинисаних животиња развило антитела на вирус корона“, рекао је Савенков.
Тренутно научници Росселхознадзора настављају да проучавају колико дуго се развија имунитет након примене препарата. Према речима Савенкова, тренутно је овај показатељ најмање шест месеци.
„Већ у априлу може се покренути масовна производња вакцине на основи највеће платформе у земљи за производњу лекова за животиње Федералног центра за здравље животиња“, додао је он.
Такође је истакао да су за руски препарат заинтересоване и друге земље, међу којима су Грчка, Пољска, Аустрија, САД, Канада и Сингапур.
Савенков је додао да је вакцина од посебног значаја, јер су, како је истакла Светска организација за здравље животиња, неке животињске врсте осетљиве на вирус корона, а случајеви ковида код животиња регистровани у многим земљама. У Русији су до данас званично утврђена два случајева заразе мачака вирусом корона: у Москви и Тјумену. Према руским научницима, употреба вакцине за животиње може да спречи развој мутација вируса које се најчешће јављају током преноса патогена између врста.
„Треба напоменути да не постоје научни докази о преношењу нове инфекције са животиња на људе, што је Светска здравствена организација (ВХО) више пута саопштавала. Осим тога, треба нагласити да и животиње могу да се заразе неким врстама из породице вируса корона које се разликују од ковида 19“, закључио је Савенков.
Прочитајте још: