Бугарска љута на САД: Нећемо признати македонску мањину коју су створиле Москва и Југославија

Бугарски министар одбране Красимир Каракачанов огорчен је на ауторе извештаја америчког Стејт департмента о људским правима због критике у вези са положајем „македонске мањине“ у Бугарској. Како је рекао, Софија неће признати признати македонску мањину коју су створиле Москва и Југославија.
Sputnik

Стејт депармент је 30. марта објавио извештај о људским правима у различитим земљама, између осталог, у Бугарској. Аутори су скренули пажњу на корупцију у земљи, полицијско насиље, недостатак медијске слободе, негативан став према Ромима и представницима ЛГБТ, као и одсуство жеље Софије да региструје организације које се залажу за признање македонске мањине у Бугарској.

Према речима Каракачанова, велике државе следе сопствене интересе и понекад не узимају у обзир интересе малих земаља. Међутим, каже да су интереси Бугарске за њега важни.

„Какву македонску мањину треба да признамо у Бугарској? Ону, која је створена у Москви? Нема никаквих разлога да нација која је створена у Москви, а коју је после 1944. године одобрила Титова Југославија, буде призната за мањину на територији Бугарске. То је апсолутно апсурдно“, изјавио је он за Бугарску националну телевизију.

Министар се није сложио ни са критиком на рачун полицијског насиља према демонстрантима током лета. Како је рекао, тада су много више страдали припадници снага безбедности.

„А шта је било 'полицијско насиље'? Када су на полицајце бацали молотовљеве коктеле? Или када су покушали да их запале са сламом? Ти полицајци чак нису користили водене топове, пендреке, нису употребљавали силу. Шта је било полицијско насиље? То, што су након сваког протеста повређени припадници полиције били у хитној помоћи? Онима који су писали извештај неко очигледно пружа искривљене информације“, рекао је Каракачанов.

Иначе, односи Скопља и Софије додатно су затегнути након што је Бугарска блокирала почетак приступних преговора Северне Македоније са ЕУ

Власти у Софији тврде да Скопље не испуњава услове за почетак преговора, јер не спроводи одредбе из међудржавног споразума потписаног 1. августа 2017. године.

Софија захтева од Скопља да одустане од претензија на македонску мањину у Бугарској, да се македонски језик у документима ЕУ наводи као језик према уставу Северне Македоније, а да преговарачки оквир садржи временски прецизиран путоказ о спровођењу одредаба из међудржавног споразума.

Прочитајте још:

Коментар