„Преко плаценте се могу пренети антитела. Добро је што се одређена класа антитела може пренети и што је природа то предвидела“, рекао је Гинцбург.
Вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Вакцина се заснива на проученој и провереној платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су важне предности безбедност, ефикасност и непостојање дугорочних нежељених ефеката.
„Спутњик Ве“ (Sputnik V) регистрована је у скоро 60 земаља. Ефикасност препарата је 91,6 одсто, што је потврђено у часопису „Лансет“, једном од најстаријих и најцењенијих медицинских часописа на свету. Вакцина је изграђена на доказаној и добро проученој платформи хуманих аденовирусних вектора и користи два различита вектора за две дозе током вакцинације.
У Русији су направљене још две вакцине против ковида, вакцина центра „Вектор“ Роспотребнадзора „ЕпиВакКорона“ и вакцина „КовиВак“ Центра „Чумаков“.
Председник Русије Владимир Путин је 18. јануара наложио масовну вакцинацију руског становништва.
Прочитајте још:
- Русија регистровала лек на бази крвне плазме против ковида - „Ковид-глобулин“
- РФПИ: Нови уговор с Кином за производњу 100 милиона доза „Спутњика Ве“