Он најављену тешњу сарадњу ЕУ и САД у налажењу решења за Београд и Приштину види као амерички став да се не одриче започетог посла, а у ту сврху користи и своје сателите у оквиру ЕУ.
ЕУ је у канџама Америке
„Њихова очекивања су да би запад кроз ЕУ требало да буде нека врста шаргарепе за земље западног Балкана како би их усисала у евроатлантске безбедносне структуре, јер земље западног Балкана представљају подручје са важним геостратешким положајем као најближа рута ка Блиском истоку, Јужном Средоземљу…“ објашњава Паић.
Контролом ове територије би се завезале руке другим силама које имају интересе за овај регион.
„Европска унија, међутим, због недостатка унутрашње кохезије није у стању да одигра улогу која јој је намењена, и зато Америка користи прилику сматрајући да има моћ да промени позицију земаља које се одупиру слепом уласку у евроатлантске интеграције,“ наводи саговорник Спутњика.
Покушај ломљења Србије преко Косова
Паић каже да је политика координације ЕУ и Америке дошла у фазу када схватају да се због измењене геополитичке слике, омета њихов сопствене интерес у овом региону, пре свега од Русије и Кине.
„Мислим да цела та њихова координација и појачани интерес имају за циљ да сломе Србију и учине је малом и да јој оспоре право на њен независан развој и економско јачање и улогу коју има у региону. Њиховим циљевима то смета јер се на случају Србије показало да се земља која је сатанизована и која је преживела најгоре санкције УН од оснивања, релативно брзо опорави уз помоћ пријатељских земаља и наше отворености према свету. Ломљење Србије на признању Косова и унитаризацији БиХ односно, рушењу Републике Српске, за њих би био доказ њихове надмоћи у региону у над осталим светским силама,“ наводи Паић.
НАТО везао руке Европи
Нова америчка администрација на западани Балкана гледа као на важан део у њиховој слагалици, а запоседање ове регије је посебно важно Америци која смишља нове конфронтације не само са Русијом и Кином већ и другим државама. НАТО у тој слагалици игра главну улогу.
„Америка је ту нека врста заштитника Европе под знацима навода, а европске државе издвајају много мање пара за НАТО од Америке која је и главни финансијер те војне алијансе. То је државама ЕУ омогућило лагодан начин да свој новац усмеравају на економски развој, а сада им Америка то наплаћује тако што мора да је слепо прате у свему а пре свега у политици. НАТО нема одбрамбену улогу већ је постала инструмент за утицај ,“ мишљења је Паић.
С друге стране, како каже, сталним гардом према Русији, а сада и Кини, САД сматрају да ће савезнике натерати да новац усмере ка наоружавању и подизању борбене готовости.
Америчко одржавање тензија
„На тај начин покушавају да спутају економски развој и ширење тих држава у економском смислу на овај регион и свуда где Америка има интересну сферу,“ наводи наш саговорник.
Велики део вредности за које се Америка залаже, та земља не примењује у својој држави а траже од других да те принципе поштују.
Та одлика стварања лажних глобалних проблема је крвоток којим Америка за себе везује државе у свету, па и саму ЕУ користећи је за наметање своје политике, која много пута шкоди и самој ЕУ. Подсећања ради, француски председник Емануел Макрон је недавно за ЕУ рекао да је постала „само стратешка аутономија за Америку.“