„Показали смо да је крвни серум прималаца вакцине ‘Спутњик’ у Аргентини имао просечно 6,1 пута смањење и 2,8 неутрализујуће активности против мутације Б.1.351 (јужниафрички сој) и мутације Е484К респективно“, наводи се у истраживању.
Научници су нагласили да, иако ће вакцина „Спутњик Ве“ вероватно одржати јаку ефикасност у спречавању озбиљног облика ковида 19, њихови подаци показују забрињавајућу способност Б.1.351 да избегне одговор неутрализујућих антитела након вакцинације.
Раније је директор Истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ Александар Гинцбург изјавио у интервјуу за Спутњик да вакцина „Спутњик Ве“ пружа заштиту од јужноафричког соја вируса корона, али да проучавање овог питања још увек траје.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Вакцина је регистрована у скоро 60 земаља са укупном популацијом од преко 1,5 милијарди људи. Ефикасност препарата је 91,6 одсто, што је потврђено у часопису „Лансет“, једном од најстаријих и најцењенијих медицинских часописа на свету. Вакцина је изграђена на доказаној и добро проученој платформи хуманих аденовирусних вектора и користи два различита вектора за две дозе током вакцинације.
Прочитајте још: