Протести против новог Закона о полицији почели су крајем марта и одмах постали насилни. Оба дана протеклог викенда грађани су поново били на улицама градова широм Велике Британије.
Само у Лондону ухапшено је 107 људи који су се побунили против владиних планова за повећање полицијских овлашћења, у немирима је повређено 10 полицајаца.
Британци неће пристати на репресију
Дописник српских медија из Велике Британије Синиша Љепојевић објашњава да су демонстрације разбијене под изговором мера против корона вируса, јер је забрањено окупљање више од шест грађана. Он за Спутњик каже да су мере које Влада покушава да уведе овим законом за Британце незамисливе.
"Људи се буне против права полиције да их легитимише, та пракса у Британији не постоји, не постоје личне карте, нико вас не легитимише, осим у заиста екстремним ситуацијама, нико вас на улици не може зауставити, нема право. Има ту још финеса које сметају, рецимо, хапшење без доказа, а најважнији је део закона који даје полицији право да, ако рецимо седите у возу, могу да вас питају где и зашто путујете", објашњава Љепојевић.
Он каже да би нова правила уведена због епидемије корнона вируса требало да важе шест месеци. Међутим, Љепојевић истиче да грађани Велике Британије нису наивни, да знају да ништа није трајније - од привременог.
"Када је нешто привремено, обично постане трајно, зато се Британци буне, добро знају да закони који су донети привремено, на шест месеци, у највећој мери остану и после разлога њиховог доношења", каже.
Побуна и због корона мера
Љепојевић додаје да су грађани нови Закон схватили као неку врсту репресије, као угрожавање њиховог начина живота, а пре свега њихових права. Верује да ће цела акција власти пропасти, али објашњава да најава увођења ових мера није једини разлог незадовољства становника Велике Британије.
"Један од разлога протеста је Закон о полицији, а други корона мере, јер овде огроман број људи не верује да је неопходно уводити те рестрикције. Ово је као гласање за брегзит, прилика да се излије бес који је, генерално, доста велики. Не треба заборавити да грађани који протестују имају посланике који их представљају, а избори 2019. године су показали да је посланик који није заступао интересе своје изборне јединице, изгубио изборе, то је била лекција", истиче Љепојевић.
Он ипак додаје да добар део грађана уопште не зна због чега су се протеклог викенда на улицама више градова Велике Британије одвијали протести. Верује да добар део јавности уопште није чуо за спорни Закон. Разлог види у апатији која је завладала због свега што је са собом донела епидемија. Ипак, Љепојевић верује да ће грађани који протестују истерати своје.
Британска Влада слаба
"Ови протести би могли имати смисла, нису на улици само "професионалци", људи који протестују за све, они који сваки пут изађу. Полиција углавном убацује своје људе који праве насиље да би компромитовали протесте, тако је и сада, али мислим да је јавност умртвљена због короне. Корона је убила расположење, истовремено, протести имају смисла, зато што је ово изузетно слаба Влада. Они сваки дан мењају оно што су рекли јуче. Протести могу довести до извесних промена, не могу прекинути важење закона, али могу после шест месеци да га укину", каже Љепојевић и додаје да протести на острву знају да буду врло озбиљни.
"Енглези ретко протестују, али када изађу на улицу, они се не враћају", истиче наш саговорник.
Упитан да прокоментарише, како је могуће да о протестима у Британији, у којима је приведено више од 100 људи, нема ни речи на јавном сервису те земље, већ се Би Би Си на насловној страни портала бави ковидом и летовањем у Грчкој, Љепојевић каже да тај медиј већ дуго није оно што је некада био и да већина грађана прати локалну телевизију "РТ УК".