Црну Гору тресе најжешћа криза од смене Миловог режима: Где је излаз из „слепе улице“

После седам месеци од пада власти Мила Ђукановића, Црна Гора је ушла у прву озбиљну политичку кризу, сада и званичним предлогом Здравка Кривокапића, да од Скупштине затражи смену министра правде Владимира Лепосавића због његовог става о Сребреници. Излаз из „слепе улице“ се не назире, а унутар власти се отворила огромна пукотина по овом питању.
Sputnik

После јучерашње најаве премијера Црне Горе Здравка Кривокапића да ће свој предлог упутити парламенту, формална иницијатива за смену Лепосавића стигла је у највиши законодавни орган.

Црну Гору тресе политичка криза због смене Лепосавића

Министар правде Владимир Лепосавић одбио је да да оставку на захтев премијера, па се у црногорској политичкој јавности тумачи да је тако пољуљао и интегритет председника Владе. С друге стране, иницијативи за његову смену противи се добар део владајуће коалиције.

Црну Гору тресе најжешћа криза од смене Миловог режима: Где је излаз из „слепе улице“

Демократска Партија Социјалиста организовала је петицију за смену коју је подржало тринаест партија, између осталих, Бошњачка странка, Социјалдемократе Црне Горе и Албанска листа.

Лидер УРА и потпредседник Владе Дритан Абазовић раније је рекао да се у Сребреници догодио геноцид и да ко то не разуме "није му место на државним функцијама".

С друге стране, Демократски Фронт је категорички против смене министра правде, као и конзервативна Уједињена Црна Гора, Радничка партија и Права Црна Гора. Демократе су за смену, али без рушења министра уз помоћ ДПС-а.

И народ у Црној Гори је у понедељак, изласком на улице више градова и блокадом путева показао шта мисли о предлогу за смену министра правде.

Утисак је да је премијер пред тешким изазовом - већину за смену Лепосавића може да обезбеди једино уз помоћ љутих ривала из ДПС што га не би довело у лагодну политичку позицију. Са друге стране, ако не обезбеди већину, круни сопствени политички легитимитет.

Црну Гору тресе најжешћа криза од смене Миловог режима: Где је излаз из „слепе улице“

Кривокапић и "бранио" министре

А шта губи или добија Црна Гора и у ком правцу ће се даље кретати, питали смо новинара из Подгорице Матију Николића.

Он подсећа да је тадашња опозиција у Подгорици приликом формирања нове власти, потписала споразум којим се обавезала да неће покретати поступке измене државних симбола и химне, али и да неће покретати поступак за повлачење признања Косова.

"То је оно на шта су многи пристали, посматрајући споразум као горак и опор залогај, али су многи пристали, само да се не деси повратак Мила Ђукановића и ДПС-а. Важно је да се подсетимо да је Здравко Кривокапић неколико пута "одбранио" своје друге министре после сличних медијских напада, министра просвете Весну Братић, министра здравља Боровинић Бојовић, али и начелника Агенције за националну безбедност Дејана Вукшића".

И реконструкција у игри

На питање, шта ће сада учинити Кривокапић, да ли је реална опција да дође до реконструкције или можда и до смене Владе, наш саговорник каже, није лако проценити.

Он додаје да је интересантно како су се огласиле Демократе преко свог истакнутог функционера Бориса Богдановића.

"Рекли су да је Лепосавић дефинитивно направио пропуст, да они неће да га чувају од пропуста који је направио, али да са друге стране не желе да гласају заједно са ДПС. У овој ситуацији, могуће је да ће Скупштина Црне Горе имати већину за смену министра Лепосавића. Ту долазимо практично у ситуацију о којој се одавно говорило, а то је кохабитација, да ће у извесном тренутку, за извесне ствари, чак и ДПС моћи да гласа".

Иако је неколико њених мањих коалиционих партнера рекло да ће гласати за смену Лепосавића, Демократска Партија Социјалиста још се није изјаснила шта ће учинити поводом Кривокапићеве иницијативе.

"Они би, у случају да се за то одлуче, морали да гласају за оно што предлаже Здравко Крвокапић - њихов директан опонент", објашњава Николић.

Црну Гору тресе најжешћа криза од смене Миловог режима: Где је излаз из „слепе улице“

Сребреница јача од реформи

Он додаје да је питање Сребренице политичка прича која је много помогла ДПС-у да скрене пажњу са многих ствари, иако је јавност у Црној Гори тражила да реформе почну много брже да се одвијају.

"Јасно је да је у овој ситуацији свима прихватљивија свака друга опција, само не та да се ДПС врати на власт. И Демократски Фронт, који је важан чинилац, изнео је категоричан став да неће гласати за смену Лепосавића, шта ће дешавати, тешко је рећи".

Матија Николић за Спутњик каже да је од јуче на друштвеним мрежама опет јако актуелна изјава једног од лидера ДФ-а Небојше Медојевића која објашњава суштину кризе из које је тешко изаћи;

"Рекао је да ће у овој Влади бити много Срба, али да нико неће смети да делује српски. У то нико није желео да поверује, али смена министра Лепосавића би могла бити јасан доказ да у овој Влади има Срба, али да политичке ствари које их опредељују, неће моћи да буду испуњене“.

Николић на крају разговора за Спутњик додаје да у овој кризи треба имати на уму и какав је став народа који се, поред епидемиолошких мера окупио и подржао Лепосавића.

Коментар