Беч би могао сам да региструје „Спутњик Ве“ ако ЕУ буде одуговлачила са одобрењем

Аустрија би могла да региструје руску вакцину против вируса корона „Спутњик Ве“ (Sputnik V) на националном нивоу уколико се поступак одобрења Европске агенције за лекове (ЕМА) буде одуговлачио, изјавио је аустријски канцелар Себастијан Курц.
Sputnik

Према његовим речима, све процедуре у ЕМА трају веома дуго, због чега, између осталог, Европа у погледу вакцинације заостаје за, на пример, Великом Британијом и САД.

„Наравно, постоји могућност да се то уради на националном нивоу ако на европском буде трајало предуго. Постоје земље у Европи које користе неколико вакцина, на пример Мађарска или Србија, које такође користе ‘Спутњик Ве’, што је велика предност за ове земље, јер могу брже да вакцинишу становништво. То спасава животе, чува радна места“, наводи се у саопштењу канцелара на Инстаграму.

Он је додао и да снажно подржава набавку руске вакцине и нада се да ће Аустрија то успети да учини.

„То би нам много помогло, јер би се процес вакцинације знатно убрзао. Залажем се да то урадимо. Сада то усаглашавамо са савезном владом“, прецизирао је он.

Аустрија купује милион доза „Спутњика Ве“

„Заиста се надам да ћемо успети да купимо ову вакцину (‘Спутњик Ве’), као и да је применимо. То није само моја одлука, али ја је снажно подржавам“, закључио је канцелар.

Курц се прошле среде састао са руским амбасадором у Аустрији Дмитријем Љубинским, након чега је изјавио да би Беч могао да наручи од Русије вакцину „Спутњик Ве“ већ ове недеље.

Европска агенција за лекове започела је проверу руске вакцине 4. марта. Извор упознат са процесом саопштио је да би одлука о коначном одобрењу могла бити донета у мају.

Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.

Вакцина је регистрована у скоро 60 земаља са укупном популацијом од преко 1,5 милијарди људи. Ефикасност препарата је 91,6 одсто, што је потврђено у часопису „Лансет“, једном од најстаријих и најцењенијих медицинских часописа на свету. Вакцина је изграђена на доказаној и добро проученој платформи хуманих аденовирусних вектора и користи два различита вектора за две дозе током вакцинације.

Прочитајте још:

Коментар