Ердоган: Подршка Минским споразумима, деескалацији у Донбасу и „Кримској платформи“

Председници Турске и Украјине, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Зеленски, састали су се у Истанбулу, а турски лидер је после сусрета рекао да подржава Минске споразуме о Донбасу и потребу да се умањи напетост на истоку Украјине. Истовремено је подржао и „Кримску платформу“.
Sputnik
„Разговарали смо о источној Украјини. Уверени смо да се постојећа криза може решити политичким, дипломатским путем и у оквиру међународног права. Желимо да се напетост умањи што пре и да се, у оквирима Минских споразума, поново успостави мир. Спремни смо да подржимо тај процес“, рекао је турски председник.

Он је додао и да је главни циљ Турске да „Црно море остане море мира и стабилности“.

„Ни у ком случају не желимо ескалацију напетости у нашем региону“, истакао је Ердоган.

С тим у вези, Зеленски је рекао да се по питању ситуације у региону Црног мора њихови погледи подударају.

„Пре свега, размотрили смо питања безбедности и одговоре на изазове у региону Црног мора. И треба констатовати да се гледишта Кијева и Анкаре по питању претњи и начина за реаговање на њих подударају“, рекао је Зеленски на заједничкој конференцији за медије.

Ердоган је рекао и да званична Анкара подржава територијалну целовитост и суверенитет Украјине  и да је „њен принципијелни став да не признаје анексију Крима“.

Према речима Ердогана, „Кримска платформа“ има за циљ да обједини украјинске територије.

„Желимо да та платформа буде решење и за кримске Татаре и Украјину“, рекао је он.

Зеленски се захвалио домаћину на спремности да се придружи иницијативи Кијева и да учествује на самиту. Самит је планиран  за 23. август а Кијев жели да покрене питање враћања Крима у састав земље.

Кримска платформа — нови пројекат Вашингтона и Кијева са једним циљем

Лидери су после састанка објавили и заједничку декларацију у којој се изражава подршка перспективама чланства Украјине у НАТО.

Подсетимо, портпаролка руског Министарства спољних послова Русије Марија Захарова рекла је раније да су сви напори Кијева да врати Крим Украјини нелегитимни и да ће бити схваћени као агресија на субјекте Руске Федерације, те да Москва позива на поштовање легитимног избора становника полуострва.

Крим је постао руска регија након референдума, где је више од 96 процената гласало за поновно уједињење са Русијом. Председник Русије Владимир Путин нагласио је да је питање Крима у потпуности затворено.

Дан пре сусрета са Зеленским Ердоган је телефоном разговарао са руским председником Владимиром Путином.

Коментар