Совјетска „Лада“ омиљена на Куби: Власници чине чуда да их „одрже у животу“/видео, фото/

Совјетски аутомобил „Лада“ је у условима америчких санкција и даље један од омиљених аутомобила на Куби. Власници су изузетно домишљати како би совјетска возила „одржавали у животу“, јер је дефицит резервних делова на острву велики.
Sputnik
Аутомобили „Лада“ су најупадљивије наслеђе совјетске епохе на Куби, пише „Јуроњуз“ на руском језику.

Аутори чланка наводе да су власници изузетно везани за своје „гвоздене коње“. Прошле године су формирали клуб љубитеља аутомобила „Лада Куба“ који је за четири месеца добио 140 чланова. Према писању медија, чланови клуба помажу једни другима у проналажењу потребних делова и заједно организују тест-вожње.

Модел Лада 2107 један је од последњих који је произвела руска фабрика „АвтоВАЗ“ пре повлачења из производње.

Њена цена се креће од 20 до 25 хиљада долара, што је читаво богатство на острву где просечна плата износи 150 долара. Истовремено је та цифра много мања од 60 хиљада долара за колико држава продаје аутомобиле отписане након туристичког изнајмљивања.

„На Куби су то аутомобили које можемо себи да приуштимо, зато их тако много волимо и везани смо за њих. Веома је тешко купити аутомобил на Куби. Стога се добро бринемо о нашим 'Ладама' — о својој водим рачуна као о рођеној ћерки“, изјавио је председник клуба „Лада Куба“ Карлос Родригез.

„Лада“ — статусни симбол

„Јуроњуз“ пише да је руска „Лада“ својеврсни статусни симбол власника ових возила. Они чине чуда да би наставили да их возе јер је на Куби велики дефицит са резервним деловима и често их израђују локални мајстори.

Совјетска „Лада“ омиљена на Куби: Власници чине чуда да их „одрже у животу“/видео, фото/

Љубитељ аутомобила Александар Агире је поносан на чињеницу да је успео да сачува оригиналне делове на својој „Лади“ из 1976. године.

„Када се возим улицом и сви ме гледају, задовољан сам што ме примећују. Толико сам труда уложио да очувам тај аутомобил у оригиналном издању. Преплављен сам емоцијама“, рекао је он.

Подсетимо, санкције уведене почетком 1960. година зауставиле су увоз америчких аутомобила на Кубу. Власти острва су се обратиле Совјетском Савезу и прве „Ладе“ су стигле на Кубу крајем 60. година.

Прочитајте још:

 

Коментар