„Дефинитивно има више деце и са тежом клиничком сликом, јер је више оболелих“, наводи он.
Указује и да деца слабо преносе вирус, посебно када су асимптоматска, и да њихова вакцинација није тренутно приоритет, већ је потребно да се прво вакцинишу одрасли, чиме ће најбоље заштити и децу од обољевања, рекао је он и додао:
„Заблуда иницијална је била да британски сој изазива тежу клиничку слику, клиничка слика је мање-више иста, али како одређени постотак деце има најтежу, тако је остао и сада, али с обзиром на већи број оболелих, дефинитивно има и више деце са тежом клиничком сликом“, појашњава доктор Константинидис и додаје да је једна од карактеристика британског соја да се лакше преноси код деце и адолесцената.
На питање да ли је време да деца почну да се вакцинишу, он истиче да је велики заговорник вакцинације, „и апсолутно ће у једном тренутку бити потребно да вакцинишемо децу, али је сада приоритет да се вакцинишу одрасли, за децу има времена“.
„'Фајзер' је у марту завршио испитивања за узраст између 12 и 15 година, почео је тек за млађе, пре септембра неће нигде почети (вакцинација), али то не треба да буде приоритет. Најбоље ћемо заштити осетљиве категорије – децу и труднице, тако што ће се прво вакцинисати они који могу и требају“, указује Константинидис, преноси Блиц.
А када родитељ да зна да треба да тестира дете, с обзиром да је пролеће доба и алергија, доктор поручује да „већ и врапци знају да деца могу често имати асимптоматске облике, не треба толико инсистирати на тестирању“.
„Наравно, када постоји податак о контакту са оболелим или дете има оболелог у породици, а истовремено има клиничку слику, треба размишљати о тестирању“, каже он и додаје да је време показало да су лекари довољно верзирани, и да дете просто треба тестирати када то лекар каже, преноси Б 92.
Прочитајте још: