Абд ел Рахман Милад, познат под надимком Бија, осумњичен је да је био део криминалне мреже која делује у граду Завија на северозападу Либије. Бија је ухапшен прошлог октобра, али је у недељу пуштен на слободу пошто је војни државни тужилац у Триполију одустао од оптужби против њега због "недостатка доказа".
Санкције Савета безбедности
Либија је постала главни канал за мигранте који из Африке и са Блиског истока беже преко Медитерана у нади да ће доћи до Европе. Земља је зато постала поприште корупције и трговине људима, пише Гардијан. У октобру 2018. Савет безбедности Уједињених нација увео је санкције Бији и још петорици наводних вођа криминалних мрежа које су се бавиле трговином мигрантима и другим људима из Либије.
Према Уједињеним нацијама, Бија је био на челу регионалне обалске страже у Завији, граду који је "стално повезан с насиљем над мигрантима и другим кријумчарима људи".
Савет стручњака Уједињених нација саопштио је 2017. године да је Бија са осталим члановима обалске страже "директно умешан у потапање мигрантских бродова коришћењем ватреног оружја".
Навели су и да је у граду отворио центар за притварање миграната у којем су злостављани, а био је и "важан сарадник" у кријумчарењу горива.
Састанци на Сицилији и у Риму
Италијански лист Авенире је 2019. године документовао да је Бија у Италији присуствовао низу званичних састанака на Сицилији и у Риму 2017. Због ових навода је критикован тадашњи министар унутрашњих послова Марко Минити. Три месеца раније, Минити је са челником либијске владе коју подржава УН, Фаyезом ел Сарајем, потписао меморандум о сарадњи с либијском обалском стражом, који је обухватао пружање четири патролна брода. Договором је либијска обалска стража добила овлашћења да пресреће мигрантске чамце на мору и преусмерава их у Либију.
Бија је представљен на састанцима као "заповедник либијске обалске страже", јавио је лист Авенире. Минити је порекао било какву незаконитост, рекавши да Италија у то време није била упозната са криминалним оптужбама против Бије.
Италијански новинари Нело Скаво, који је Бијино присуство у Италији прво документовао за Авенире, и Ненси Порсиа, која је први пут писала о његовим сумњама у криминалне радње 2016. године, добили су полицијску заштиту пре две године јер им је прећено смрћу.
"Писали су лажне вести о мени"
Скаво је за Гардијан рекао да је "апсурдно да је Италија наставила да даје новац либијској обалској стражи – земљи која је пустила на слободу трговца људима".
"А још је апсурдније да се његово пуштање на слободу догодило неколико дана после посете италијанског премијера Марија Драгија Триполију", напоменуо је Скаво.
Бија је у уторак, у објави на Фејсбуку напао либијску и светску штампу:
„Када сам ухапшен прошлог октобра, писали су лажне вести о мени ... Знам да су хапшење наредили неки политичари који су заборавили да је Абд ел Рахман Милад годинама штитио обале наше домовине."
У граду Завији многи су прославили његово ослобађање. На друштвеним мрежама су објављене фотографије на којима се види како га грли мноштво насмејаних мушкараца, пренео је Јутарњи лист.