Противник је нападнут из аутоматског топа са двоструком цеви ГШ-30К калибра 30 милиметара, који се сматра једним од најмоћнијих оружја који се користе на ротокоптерима.
Његова тежина износи 126 килограма, дужина 2,40 метара. Испаљује од 2.460 до 4.000 метака у минути, а почетна брзина муниције је 900 метара у секунди.
Аутоматски топ је направљен у тулском Конструкторском бироу за пројектовање инструмената под руководством Василија Гразјева и Аркадија Шипунова. Осим граната, такав „летећи тенк“ може сручити на противника и другу муницију, као што су ненавођене авионске ракете С-8 калибра 80 милиметара, тежине до 15,2 килограма и домета лета до 2.200 метара.
Хеликоптери Ми-24П су од 2017. године у служби сиријских ваздухопловних снага, али већ су успели да покажу високу поузданост и отпорност, спасавајући живот посаде у најекстремнијим ситуацијама.
Најмасовнији борбени хеликоптер у војној авијацији Ми-24 је у употреби још од 1972. године, али он је и даље у служби. Штавише, средином априла прошле године је постало познато да је руско Министарство одбране почело да га модернизује. Узимајући у обзир искуство вођења модерних војних сукоба, посаде „крокодила“ (незваничан назив ових машина у руској војсци) ће добити уређаје за ноћно осматрање. Али логично је претпоставити да се модификација ту не завршава. У ваздухопловству руске војске је у служби најмање 100 таквих машина, од чега је већи део произведен последњих година совјетске производње, односно крајем 1980-их и почетком 1990-их. Најпопуларнији модел тих година производње је Ми-24П. Ми-24 по својим ресурсима, тактичким и техничким карактеристикама прилично добро „извлачи“ борбене мисије фронтовске авијације, што се видело на примеру Сирије.
Прочитајте још: