„Током контролисања безбедности лека нисмо забележили ниједан случај тромбозе који се развио у светлу вакцинације 'Спутњиком Ве' (Sputnik V) и који је настао као последица примене те вакцине“, саопштила је Самојлова.
Она је додала да је одсуство таквих нежељених ефеката потврдило и Министарство здравља Аргентине, које објављује податке о резултатима клиничке примене вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V).
„Вишефазно прочишћавање вакцине 'Спутњик Ве' (Sputnik V) уз употребу високотехнолошке хроматографије и микрофилтрације искључује могућност да у вакцину доспе велика количина резидуалне ДНК, која је фактор ризика за развој тромбозе“, појаснила је Самојлова.
Она је додала да „стране вакцине садрже десетине пута веће количине нуклеинских киселина, него 'Спутњик Ве' (Sputnik V) – 1-2 микрограма у 'Спутњику Ве' (Sputnik V) наспрам 50-100 микрограма у страним вакцинама које су направљене на другим платформама“.
Раније је Управа храну и лекове САД препоручила да се обустави употреба вакцине „J&J“ због случајева тромбозе, док је ЕМА потврдила могућу везу између вакцине „Астра зенеке“ и ретких случајева појаве крвних угрушака.
Прочитајте још:
- Научници верују да су пронашли објашњење за крвне угрушке после вакцинисања "Астра зенеком"
- Данска: Два случаја тромбозе после вакцинације „Астра Зенеком“, преминуо здравствени радник