Портпарол кинеског Министарства спољних послова Жао Лиђијан изразио је још јаче противљење Пекинга одлуци Токија да у океан испусти више од милион тона „пречишћене“ нуклеарне отпадне воде.
„Тврдње Јапана да се безбедност нуклеарних отпадних вода ослања само на једнострано добијене податке су потпуно неуверљиве. Токијска електро компанија (ТЕПКО), која је одговорна за рад нуклеарне електране Фукушима, умешала се у податке и прикрила информације“, тврди портпарол кинеског министарства, инсистирајући да се укључе међународне агенције.
Жао каже да су јапански политичари у средишту прикривања истине и тражи да докажу безбедност воде, преноси РТ.
„Замолите их да радиоактивну отпадну воде користе за пиће, кување, прање одеће или наводњавање и замолите их да обезбеде да плодови мора не буду загађени нуклеарном отпадном водом“, наводи он.
Додаје да, како истиче немачки Институт за поморство, обала Фукушиме има једну од најјачих океанских струја на свету.
„У року од 57 дана од дана испуштања, радиоактивне супстанце ће се проширити на већи део Тихог океана, а у светске воде ће се проширити за 10 година“, наглашава Жао.
Влада Јапана је у понедељак донела одлуку да се огромне количине радиоактивне воде из нуклеарне електране Фукушима испуштају у наредне две године у Тихи океан, чему се огорчено противе локални рибари, житељи околних места и владе многих држава, док су власти САД подржале Токио у овој намери.
Прошле године је Гринпис известио да су отпадне воде из постројења опасније него што је јапанска влада навела.
Њихова публикација под насловом „Реалност кризе са радиоактивном водом из Фукушиме“ тврди да наводно пречишћена вода још увек садржи опасне нивое угљеника-14, радиоактивне супстанце која има потенцијал да оштети људску ДНК.
Организација је тврдила да је јапанска влада погрешно описала воду као „пречишћену“ и створила утисак да је радиоактивни тритијум једини радионуклид у води.