Тотални фијаско јапанске кампање: „Симпатични“ трицијум из Фукушиме еволуира у једнооко чудовиште

Јапан је 13. априла објавио видео и постер у циљу промоције безбедности воде која садржи трицијум из нуклеарне електране Фукушима, након одлуке да та вода буде испуштена у Тихи океан. Радиоактивни изотоп водоника свуда је приказан као изузетно симпатична маскота — Мали Господин Трицијум.
Sputnik

Одлуци Владе Јапана да се огромне количине радиоактивне воде из нуклеарне електране Фукушима у наредне две године испуштају у Тихи океан огорчено се противе локални рибари, житељи околних места и владе многих држава. 

Како би промовисала свој план и умирила противнике, Влада Јапана представила је маскоту која је добила име Мали Господин Трицијум.

„С обзиром на то да је радијација тема која је изузетно уско специјализована и тешка за разумевање, користићемо илустрације да што више људи заинтересујемо за њу“, објавила је јапанска Агенција за реконструкцију.

Маскота је представљена у уторак, али њена каријера није дуго потрајала, будући да је јаз између озбиљности ситуације и насмејаног зеленог лика румених образа довео до веома негативне реакције.

Један корисник Твитера показао је „еволуцију“ Малог Господина Трицијума од безопасног и потпуно неодољивог лика који подсећа на цртеж из јапанских стрипова до чудовишног облика, који би му вероватно боље пристајао.

Међу противницима испуштања радиоактивне воде у Пацифик посебно се истиче Кина. Портпаролка министарства спољних послова те државе Хуа Чунјинг објавила је своје виђење на Твитеру:

„Јапан и САД тврде да је пречишћена отпадна вода из нуклеарне електране Фукушима у складу са међународним безбедносним стандардима и чак питка. Зашто онда ту воду не задрже за себе? Или, зашто је не спакују и пошаљу у САД?“

Власти САД подржале су Токио у овој намери.

► „Спакујте радиоактивну воду и пошаљите Америци“: Одлука Јапана узнемирила скоро цео свет

► Москва тражи објашњење од Токија због планова да се радиоактивна вода из „Фукушиме“ проспе у океан

► Донета одлука: Радиоактивна вода из Фукушиме биће пуштена у Тихи океан /видео/

Коментар