„Веома ценимо глас Велике Британије и чујемо сличну подршку Европске уније и Сједињених Америчких Држава... Ми, наравно, тражимо солидарност и ја сам замолио колеге да размотре и могућност протеривања других руских званичника који су раде на њиховој територији“, рекао је Хамачек у интервјуу за „Скај њуз“.
Премијер Чешке Андреј Бабиш саопштио је у суботу да је Праг сумњичи руске обавештајне службе да су одговорне за експлозију у складишту муниције у селу Врбјетице 2014. године. Истог дана, чешки министар спољних послова Јан Хамачек изјавио је да његова земља протерује 18 руских дипломата.
У недељу су објављене реципрочне мере Русије. Амбасадор Чешке у Москви Витеслав Пивонка позван у Министарство спољних послова Русије, где је обавештен да је 20 запослених у чешкој амбасади проглашено за персоне нон грата и да они морају да напусте Русију у року од 24 сата. Руско Министарство спољних послова нагласило је да су изјаве о умешаности руских обавештајних служби у експлозију у Врбјетици апсурдне, неосноване и измишљене.
Прочитајте још:
- ЕУ за сада неће проширити санкције Русији, нити ће протерати руске дипломате
- Чешке оптужбе о руској умешаности у експлозију складишта муниције - „измишљотина и прљави фејк“