Генерал: Операција у Авганистану најкрвавија за немачку војску од Другог светског рата

У Авганистану је од 2001. године служило 160.000 немачких војника. За тај период је погинуло 58 људи. Како је приметио бивши саветник Ангеле Меркел за безбедност, генерал Ерих Вада, ово је први пут од 1945. године да су немачки војници учествовали у рату и претрпели губитке, пише немачки „Билт“.
Sputnik

Како пише немачки лист, после 20 година рата логично је поставити питање: да ли је вредело? Током овог рата убијен је Осама Бин Ладен, а припадници покрета „Талибан“ као и пре, контролишу 20 процената територије земље. Само је прошле године у Авганистану погинуло 3.035 цивила.

Што се тиче Немачке, од 2002. године на територији Авганистана је боравило 160.000 немачких војника. Према подацима немачке владе, ова операција је Немачку коштала 12 милијарди долара. Немачка је изгубила 58 људи.

„Ова операција је поставила рекорд по губицима за Бундесвер. Док се у Немачкој водила расправа о томе да ли је операција у Авганистану била рат, немачки војници су се борили и умирали, први пут од 1945. године“, изјавио је бивши саветник Ангеле Меркел за безбедност генерал Ерих Вада.
Талибани запретили: Америка има рок до 1. маја

Према његовом мишљењу, резултат операција за Немачку није ни победа, ни пораз. Остало је само повлачење трупа, празне дипломатске фразе и питања о оправданости.

„Било је много лажних очекивања, разочарења и неуспеха. Истовремено у Авганистану постоји велики број региона, чији се положај значајно побољшао од 2001. године“, изјавио је посланик странке Зелених Тобиас Линднер.

Бесконачан рат у Авганистану се ближи крају, наводи лист. Џо Бајден је 14. априла објавио да је дошло време да се војска Сједињених Америчких Држава повуче из земље. Повлачење ће почети 1. маја, а план је да се заврши до септембра. Што се тиче немачке војске, она планира да напусти авганистанску територију средином августа.

Подсетимо, САД и талибани потписали су прошле године мировни споразум којим је окончан рат у Авганистану после 18 година, најдужи који су САД водиле у својој историји. 

Прочитајте још:

Коментар