Сирији се укидају права и привилегије у ОЗХО; Русија: Црни дан за организацију, стидимо се

Организација за забрану хемијског оружја (ОЗХО) усвојила је резолуцију којом се Сирији суспендују „права и привилегије“ у тој организацији. Стални представник Русије Александар Шуљгин каже да се организација претворила у политички инструмент и да је ово црни дан за ОЗХО.
Sputnik

За нацрт резолуције, чији су аутори Француска и Велика Британија, гласало је 87 држава од укупно 136. Против је било 15, међу њима и Русија, док су се од гласања уздржале 34 земље.

Одлука је донета због тога што Сирија наводно крши Конвенцију о забрани хемијског оружја.

Амбасадор Русије у ОЗХО рекао је да је данашњи дан записан црним словима у историји организације.

„Стидимо се због онога што се догодило у сали. Подршка донетој одлуци у сваком случају није диктирана ни одговорношћу држава-чланица за поштовање Конвенције, ни њеним очувањем као целине. Били смо сведоци тога како се норме међународног права газе у корист правила одређеног круга држава“, навео је Шуљгин.

Како је рекао, Русија жали што се организација од техничког органа претворила у политички инструмент који успоставља суд за државу-чланицу, овог пута Сирију.

„Уверени смо да ће истина о догађајима у Сирији пре или касније изаћи на видело и да ће историја овако или онако све ставити на своје место“, закључио је представник Русије.

У Хагу се од 22-22.априла одржава 25. седница Конференције држава-чланица ОЗХО.

Подсетимо, у јулу 2020. године, Извршни савет ОЗХО дало је Сирији 90 дана да обавести организацију о фабрикама које су производиле хемијско оружје, а које је наводно употребљено у марту 2017. године, као и да се изјасни о хемијском оружју које наводно тренутно поседује.

У новембру је извршни директор ОЗХО Фернандо Аријас рекао да Сирија није испоштовала рок од 90 дана да пријави оружје које је наводно коришћено у Ел Латамини и открије преостале залихе. Због тога су Француска и бројне друге земље предложиле овој организацији да „суспендује права и привилегије“ Сирије, а конкретно је предложено да јој се одузме глас у организацији.

Москва и Дамаск више пута су оптуживале ОЗХО за пристрасност у истрази инцидената у Сирији и доводиле у питање закључке техничког секретаријата ОЗХО. Сиријске власти навеле су да никада нису користиле хемијско оружје против цивила и терориста, а читав хемијски арсенал земље уклоњен је из Сирије под контролом ОЗХО.

Прочитајте још:

Коментар