Русија жели да има добре односе са свима и нема намеру да спаљује мостове за собом, али ако неко други то покуша да уради, одговориће асиметрично, брзо и оштро, рекао је руски председник. И мада је његов говор звучао терминолошки прилично суздржано, он у суштини садржи низ упозорења свима којима би могло пасти на памет да на било који начин угрозе безбедност и суверенитет Русије.
Али пре него што је ишта рекао о спољној политици, о санкцијама, претњама, уцењивању и условљавању, Путин је сат времена посветио ономе што у овом тренутку сматра најважнијим — намери да се уложе велика средства у обезбеђење благостања народа Русије. Велики део свог говора посветио је мерама које би требало да ојачају земљу економски, да повећају наталитет, продуже просечни животни век, обезбеде бољу медицинску помоћ, биолошку безбедност, школство… да подигну стандард грађана, да потпомогну развој науке, образовања, туризма…
Тек после тога, дошла је на ред спољна политика. „У неким земљама уведен је гадан обичај да се из било ког разлога, а најчешће без икаквог разлога, сваки час окоме на Русију. То им је као нека нова врста спорта.“
„На овом плану су све границе већ пређене“
Путин је истакао да Русија има своје интересе и увек ће наћи начина да их одбрани у оквиру међународног права, а „организаторима евентуалних провокација против темељних интереса безбедности државе“ поручио је да ће зажалити због онога што учине, „онако како се дуго и ни због чега другог нису кајали“.
Руски председник је, користећи метафору из Киплингове „Књиге о џунгли“, подсетио на поданички однос неких европских земаља према „тигру“ са другог континента и на низ случајева рушења режима, убистава и покушаја убистава председника. Он је посебно скренуо пажњу на најновији случај откривеног планирања напада на белоруског председника Лукашенка, за који се цео свет претвара да није видео, иако су снимци показани на руској и белоруској телевизији. Присетио се убиства Гадафија коме су се на Западу толико радовали, као и покушаја атентата на Јануковича 2014. године. И упозорио: „На овом плану су све границе већ пређене.“
Свету је на овај начин послата порука да је Белорусија део Савезне државе Русија-Белорусија и да ће тако остати. Све покушаје, од — из иностранства организованих протеста, па до планирања убиства — Русија ће санкционисати.
Наде још има
Владимир Путин, током свог говора дужег од сата, ниједном није поменуо ни Сједињене Државе, ни Украјину, ни Бајдена, ни евентуални састанак с њим, дајући тако свету на знање да је Русија суверена држава која води своју политику, онако како њој одговара, а све што се догађа изван ње, дотиче је се тачно онолико колико она дозволи.
„Надам се да никоме неће пасти на памет да пређе такозвану црвену линију у односима са Русијом. А где је она, ми ћемо у сваком конкретном случају сами одредити“, нагласио је и подсетио на најсавременије оружје које Русија има.
Ипак, наде још има: „Свим партнерима предлажемо договор о једнакој безбедности за све, и закључивање споразума који би — поред традиционалног стратешког наоружања — укључили и све офанзивно и одбрамбено оружје које је у стању да решава стратешке задатке.“
Као и много пута до сада, Путин је позвао председнике чланица Света безбедности, као најодговорније за мир у свету, да се састану и заједно дефинишу неку бољу будућност. До сада, оне на такав позив нису одговарале — можда ће их ситуација на планети која све више личи на џунглу, ипак натерати да заједно седну за сто.
Претходне емисије „Мој поглед на Русију“: