Русија: Сирији укинута права у ОЗХО уз „увртање“ руку бројним земљама

Одузимање Сирији права и привилегија у Организацији за забрану хемијског оружја (ОЗХО) учињено је уз помоћ фалсификовања чињеница, уцена и „увртања руку“ бројним земљама, изјавио је стални представник Русије при ОЗХО Александар Шуљгин.
Sputnik

Према његовим речима, Русија сматра да је одлука Организације у погледу Сирије политизована.

„На 25. конференцији држава-чланица ОЗХО у Хагу, која се приводи крају, усвојена је антируска резолуција о укидању права и привилегија Сирији. То значи да Дамаск губи право гласа на седницама највишег управног тела – конференције. Дамаск не може да буде изабран у извршни савет организације, као ни у друга помоћна тела. Сиријцима ће бити онемогућен приступ радним местима у техничком секретаријату“, објаснио је Шуљгин.

Први пут се на хашкој платформи дешава да држава-учесница буде проглашена злонамерним кршитељем конвенције и да се против ње примењују санкције, рекао је представник Русије.

„Притом, то се постиже фалсификовањем чињеница, масовном пропагандом, уценом и 'увртањем руку' неким земљама у циљу обезбеђивања потребних резултата гласања о одговорајућим документима. На нашу велику жалост, то је оно у шта се претвара ОЗХО. Све наведено се спроводи уз напоре САД, Француске, Велике Британије и другим земаља који не престају да планирају елиминисање са политичке сцене владе сиријског председника Башара Асада, коју мрзе“, нагласио је он.
Сирији се укидају права и привилегије у ОЗХО; Русија: Црни дан за организацију, стидимо се

Како је рекао, противници званичног Дамаска уништавају ОЗХО и воде организацију у пропаст својим деловањем у погледу промовисања геополитичких интереса.

Подсетимо, у Хагу се 20-22. априла одржава 25. седница Конференције држава-чланица ОЗХО. Током те седнице, Француска је представила нацрт резолуције који предвиђа суспендовање права и привилегија Сирији у организацији због наводног кршења Конвенције о забрани хемијског оружја.

За нацрт резолуције, чији су аутори Француска и Велика Британија, гласало је 87 држава од укупно 136. Против је било 15, међу њима и Русија, док су се од гласања уздржале 34 земље.

Москва и Дамаск више пута су оптуживале ОЗХО за пристрасност у истрази инцидената у Сирији и доводиле у питање закључке техничког секретаријата ОЗХО. Сиријске власти навеле су да никада нису користиле хемијско оружје против цивила и терориста, а читав хемијски арсенал земље уклоњен је из Сирије под контролом ОЗХО.

Прочитајте још:

Коментар