САД: Чули смо речи о повлачењу руских трупа са граница са Украјином, чекамо дела

Сједињене Америчке Државе чуле су објаву Русије о повлачењу трупа из региона који се граниче са Украјином, сада чекају конкретна дела, саопштио је Стејт департмент.
Sputnik
„Чули смо објаву Русије да ће почети да повлачи своје трупе са граница Украјине. Чули смо речи, сачекаћемо дела. Пажљиво ћемо пратити ситуацију“, рекао је новинарима портпарол Стејт департмента Нед Прајс.

Он је додао да су у „комуникацији са руском владом јасно ставили до знања да (она) треба да се уздржи од ескалације“.

Министар одбране Русије Сергеј Шојгу у четвртак је наредио да се трупе које су учествовале у вежбама на југу Русије до 1. маја врате у своје матичне базе.

О санкцијама

Прајс је такође навео да САД настављају да разматрају са Русијом контрамере као одговор на америчке санкције.

„Имали смо прилику да разговарамо са властима у Москви... Очекујемо да ће се ове дискусије наставити наредних дана и вероватно недеља. Нећемо предвиђати како ће се оне завршити“, рекао је портпарол.

Зачарани круг санкција и америчка шизофренија – препреке за озбиљан дијалог Русије и САД

Он је поновио да ће одлука Москве да забрани запошљавање локалних радника амбасаде утицати на њен рад. При томе још није добијено званично обавештење о овом питању.

„Чак и уз наша дубока неслагања... знамо да се само континуираним разговором и дипломатијом можемо надати стабилном и предвидљивом односу са Москвом“, истакао је портпарол.

Подсетимо, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров саопштио је 16. априла да је руска страна посаветовала Саливану да „оде у своју престоницу и обави озбиљне консултације“. Руско Министарство спољних послова сматра да амбасадори Русије и САД у Вашингтону и Москви треба да буду у својим престоницама ради анализе ситуације.

Прошле недеље Бајденова администрација увела је нове санкције Русији ─ на списку се налази шест руских технолошких компанија, а десет руских дипломата ће бити протерано. Убрзо затим, Русија је увела контрамере.

Прочитајте још:

 

Коментар