ЕМА: Провера свих аденовирусних вакцина због ризика од тромбозе, па и руске

Европска агенција за лекове (ЕМА) за сада није утврдила механизам стварања тромбозе после вакцинације аденовирусним вакцинама (АстраЗенека, Џонсон&Џонсон) и због тога ће спровести детаљну проверу нових вакцина направљених уз помоћ исте техонологије, укључујући руску вакцину „Спутњик Ве“ (Sputnik V).
Sputnik

То је на конференцији за новинаре у Бриселу рекао руководилац стратегије вакцинације у ЕМА Марко Кавалери.

„Ми за сада не знамо механизам настанка тромбозе после вакцинације. Сада спроводимо испитивања који треба да нам омогуће да установимо механизам који изазива такве ефекте. Чињеница да су ‘АстраЗенека’ и ‘Џонсон & Џонсон’ аденовирусне вакцине може водити ка томе да ће бити важно пажљиво проверити вакцине које користе исту технологију, да ли и оне могу да буду ризик за сличне инциденте. То ћемо детаљно размотрити са свим произвођачима вакцина који буду желели одобрење у ЕУ“, рекао је Кавалери на питање да ли ће тиме бити обухваћена и руска вакцина.

Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.

Творци „Спутњика Ве“ позивају здравствене регулаторе да испитају студију Оксфорда о крвним угрушцима

Подсетимо, ЕМА је започела проверу руске вакцине 4. марта. Извор упознат са процесом саопштио је да би одлука о коначном одобрењу могла бити донета у мају.

Раније је саопштено да је ЕМА утврдила, после спроведене процене ризика од појаве тромбозе код особа вакцинисаних вакцином „Џонсон и Џонсон“, могућу везу између вакцинације и крајње ретких компликација код вакцинисаних.

Руска служба за здравствени надзор (Росздравнадзор) је средином априла саопштила да није регистровала ниједан случај тромбозе након вакцинације руском вакцином против вируса корона „Спутњик Ве“.

Прочитајте још:

Коментар