Парламентарни избори у Албанији, гласао и Аљбин Курти /фото/

У Албанији се одржавају парламентарни избори на којима, према анкетама, социјалисти Едија Раме имају малу предност пред опозиционим демократама. Први пут на изборима и Самоопредељење Аљбина Куртија који је гласао у Тирани.
Sputnik

Како је објавио албански портал „Егзит“, Курти је на гласање дошао са кандидатом Самоопредељења у Албанији Боикеном Абазијем и присталицама те партије.

„Дан избора је дан демократије. Позивам све грађане да гласају и донесу најбољи избор према принципима и вредностима“, рекао је Курти, пренео је Танјуг.

Око 3,6 милиона грађана Албаније са правом гласа бира посланике који ће их у наредне четири године представљати у албанском парламенту. На изборима учествује 13 партија и коалиција, као и независни кандидати за 140 места у парламенту. Међу кандидатима 40 одсто је жена.

Главни кандидати за освајање највише места у парламенту су Социјалистичка партија досадашњег премијера Едија Раме, затим Демократска партија Љуљзима Баше и Покрет социјалиста за интеграције председника Иљира Мете.

Истраживања јавног мњења показују да Самоопредељење има мале шансе да пређе цензус од један одсто, колико је потребно за улазак у парламент.

Парламентарни избори у Албанији, гласао и Аљбин Курти /фото/

Предизборну кампању обележила је, иначе, серија скандала и обрачуна ватреним оружјем, као и заплене више аутомобила пуних новцем за поткупљивање бирача.

Електронска идентификација

Једна од новина овог изборног процеса у Албанији је електронска идентификација. То ће се применити у целој земљи, истовремено спречавајући могућност двоструког гласања.

Још једна новост су камере на свим бирачким местима. Камере високе резолуције су инсталиране на сваком бирачком месту. У случају проблема оне ће бити додатни тест како би се осигурала сигурност процеса и праћење инцидената.

Парламентарни избори у Албанији, гласао и Аљбин Курти /фото/

Особе погођене ковидом неће моћи да гласају. Изборни закон у Албанији захтева да бирач буде физички присутан на бирачком месту и не предвиђа мобилне тимове. Изборни субјекти који достигну национални праг од један одсто гласова учествују у расподели мандата, наводи РТС.

Албанија је подељена на 12 изборних јединица које се подударају са територијалном поделом региона и у свакој од ових зона дефинисан је одређени број мандата. Број посланика за сваку изборну јединицу одређује се сразмерно броју њених становника, тако да сваки посланик представља приближни број грађана у свим изборним јединицама.

Регион Тиране има највећи број бирача, где се странке боре за 36 места у парламенту.

О томе да ли ће избори у Албанији бити референдум за смену власти, како је то рекао албански председник Мета, као и шта се после њих може очекивати и каква је заправо ситуација у Албанији, погледајте више у емисији „Пророк“ у којој су разговарали новинарка Сандра Черин и Душан Пророковић:

Прочитајте још:

Коментар