Mењање граница на Западном Балкану? Шта каже Стејт департмент

Амерички Стејт департмент оценио је да постоји опасност да, како је наведено, "неосноване спекулације о мењању граница на Западном Балкану дуж етничких линија подстакну нестабилност у региону" и да се тиме "призивају сећања на тензије у прошлости".
Sputnik

Портпарол Стејт департмента Нед Прајс је у понедељак у саопштењу, када је реч о односима Београда и Приштине, навео да су Сједињене Државе спремне да подрже рад, како је истакао, на "свеобухватном, обавезујућем споразуму Косова и Србије о нормализацији, утемељеном на међусобном признању, који поставља темеље за дуготрајну сарадњу и просперитет".

"Подржавамо дијалог уз посредовање Европске уније и охрабрујемо стране да се поново хитно ангажују у овом процесу, како би решиле техничка и политичка питања", истакао је Прајс.

Он је додао да ће Вашингтон радити са Београдом и Приштином на примени обавеза из Вашингтонског споразума, у знак подршке циљу "пуне нормализације".

Прајс је навео да Вашингтон подржава земље Западног Балкана на путу европских интеграција и чланства у кључним европским и евроатлантским институцијама.

"Сарађујемо са западнобалканским земљама и нашим европским партнерима на унапређењу државне управе, владавине права и реформи у борби против корупције, као и на промовисању независних медија и енергичних цивилних друштава, што ће ојачати европску перспективу региона и унапредити дугорочан циљ целовите, слободне и мирне Европе", поручио је Прајс.

Он је нагласио и да су САД решене да помогну земљама у региону да "продубе своја регионална економска партнерства, остваре климатске циљеве, супроставе се енергетској принуди Русије кроз диверсификацију и развој чисте енергије и боре се против корупције и организованог криминала".

Прајс је навео да Вашингтон жели да помогне региону да се развија и буде просперитетан, истовремено штитећи стратешку инфраструктуру и индустрију од, како је наведено, "малигних пракси Кине".

Портпарол Стејт департмента је нагласио да САД цени своја партнерства у области одбране и безбедности, укључујући она са најновијим НАТО савезницима, Црном Гором и Северном Македонијом и додао да Вашингтон намерава да додатно ојаца ту сарадњу кроз обуку, вежбе и набавке.

Прајс је рекао и да Вашингтон сарађује са међународном заједницом да подржи Босну и Херцеговину у спровођењу реформи, укључујући и изборне, које ће јој омогућити да се развија и обезбеди статус кандидата за чланство у ЕУ.

Он је навео да САД настављају да подржавају важну улогу Канцеларије Високог представника у БиХ.

Агенција Ројтерс пренела је да међу европским званичницима већ неко веме кружи незванични дипломатски документ, такозвани "нон-пејпер", у којем се предлаже подела Босне и Херцеговине и спајање тзв. Косова и Албаније.

Ројтерс наводи да је видео тај документ, али да није могао независно да провери његову аутентичност и цитира изјаву портпарола председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, који је поручио да је Европска унија "апсолутно против" прекрајања граница на Западном Балкану.

Прочитате још: 

Коментар