Вакцине које су развили фармацеутски гиганти попут „Фајзера“ и „Модерне“ уживају глобалну заштиту у оквиру Светске трговинске организације (СТО). С обзиром на дефицит медикамената, све су чешћи позиви из земаља попут Индије и Јужне Африке, међународних организација и јавних личности да се фармацеутски гиганти одрекну те заштите како би сиромашније земље могле да добију бољи приступ вакцинама.
Међутим, једна од најпознатијих личности у глобалној кампањи вакцинације Бил Гејтс очигледно верује да је то лоша идеја. На питање „Скај њуза“ - да ли би уклањање заштите интелектуалног власништва над рецептима вакцина било корисно, суоснивач „Мајкрософта“ одговорио је одлучним „не“.
„Оно што кочи ствари у овом случају није интелектуална својина. Није да постоји нека празна фабрика вакцина, која има регулаторно одобрење, а која прави магично безбедне вакцине. Знате, морате да урадите тестове за ове ствари. Сваки производни процес мора се да се надгледа врло пажљиво“, навео је Гејтс.
Он је додао да постоји много проблема око интелектуалног власништва у вези са медицинским средствима.
Гејтс је навео искуство своје фондације у помагању у организовању производње вакцина у земљама у развоју, попут Индије, и рекао да је успех чињеница да ће сиромашне земље вероватно имати прилику да дођу до вакцина чим богате земље имунизују сопствену популацију.
„Типично је да је на глобалном здравственом нивоу потребно да прође деценија од тренутка када вакцина стигне у богати свет до момента када дође до сиромашних земаља“, приметио је амерички милијардер.
И Гејтс и његова фондација дуги низ година бране заштиту интелектуалног власништва, а сада критичари оптужују Гејтса да намерно пропушта прилику да помогне у преобликовању начина на који интелектуална својина функционише када је реч о општем јавном добру.
Иницијатива Ковид 19 АКТ-Акцелератор, коју подржава Фондација Бил и Мелинда Гејтс, има, како се наводи, циљ да обезбеди „равноправан приступ“ анти-корона алатима, али поштујући ексклузивна права интелектуалне својине.
Фармацеутска индустрија је прилично задовољна статусом кво и наводно је ангажована у „потапању“ предлога да се укину патентна ограничења за вакцине против вируса корона.
Према недељном извештају „Фајненшел тајмса“, америчке фармацеутске компаније узнемирио је недавни говор америчке званичнице Кетрин Тај, у којем је рекла да би Вашингтон могао да размотри које се модификације и реформе могу применити на правила о интелектуалној својини .
Извори „Фајненшел тајмса“ кажу да, као одговор, компаније покушавају да убеде Белу кућу да ће Кина и Русија имати користи од изложености патената, користећи заштићене америчке технологије „за друге вакцине или чак терапије за стања попут рака и срчаних болести у будућности, преноси РТ.
Погледајте и „Нови Спутњик поредак“ који је истраживао шта се крије иза планова оснивача „Мајкрософта“ и једног од најбогатијих људи на свету Била Гејтса.