Упозорио је да ће све процедуре које претходе изласку из Споразума бити завршене до краја маја.
Гаврилов, који предводи руску делегацију на преговорима о питањима војне безбедности и контроле наоружања у Бечу, наводи да је текст објављен на сајту Министарства спољних послова, а њега ће касније размотрити и Дума и Савет федерације.
Гаврилов је изразио забринутост због начина на који савезници Америке у НАТО, као и Украјина и Грузија, испуњавају своје обавезе из Споразума и навео да су „веома озбиљне примедбе“ изнете на рачун Сједињених Држава и пре њиховог напуштања тог Споразума.
Те примедбе, како је додао, нису узете у обзир, а о њима ће моћи да се дискутује тек онда када Вашингтон јасно и недвосмислено саопшти одлуку о повратку у Споразум.
Подсетимо, Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и представљао је једну од мера за јачање поверења у Европи после Хладног рата. Споразум омогућава чланицама, којих има 34, да међусобно прикупљају податке о оружаних снагама и маневрима. САД су маја прошле године покренуле процедуру изласка из Споразума а званично су га напустиле 22. новембра.
Руско Министарство спољних послова је 15. јануара саопштило да покреће унутардржавну процедуру о изласку из Споразума, с обзиром на то да је, како су истакли, изласком САД „нарушена равнотежа интереса држава-чланица постигнута потписивањем документа“.
Заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков је почетком априла рекао да савезници Америке имају још месец и по дана да одлуче о судбини Споразума, а шеф дипломатије Сергеј Лавров је недавно упозорио да судбина Споразума у садашњим условима виси о концу.
Прочитајте још: