Према речима заменика министра одбране Александра Фомина, Шојгу је на седници Савета министара ОДКБ која се одржава у таџикистанској престоници Душанбеу рекао да се „значајно проширио спектар изазова и претњи нашој држави у регионима колективне безбедности“.
„Потенцијал за конфликте расте дуж граница ОДКБ-а. Притом се то дешава у светлу активног противљења интеграционим процесима на постсовјетском простору и увлачења земаља региона у сферу својих интереса“, пренео је Фомин речи руског министра.
Шојгу је на заседању истакао да се примећују константни покушаји забијања клина међу „наше државе, мешања у унутрашње ствари, као и провоцирања 'обојених револуција'“.
Како је рекао Фомин, у исто време се чланицама ОДКБ-а под различитим изговорима намећу различити програми и споразуми.
„Министар одбране је истакао да је мало вероватно да су такви пројекти у стању да остваре значајан утицај на јачање регионалне безбедности. Они по правилу имају скривене циљеве“, нагласио је Фомин.
Извор претњи за ОДКБ – војно ширење уз подршку САД у Европи
Истовремено, белоруски министар одбране Виктор Хрењин, који је такође учествовао на заседању у Душанбеу, уврстио је међу главне изворе претњи земљама-чланицама ОДКБ-а повећавање коалиционих и националних војних потенцијала које спроводи Запад, уз активно ширење војног присуства САД у Европи.
Белорусија примећује да Запад покреће информациони рат у источноевропском региону, као и да покушава да дестабилизује ситуацију на постсовјетском простору, додао је Хрењин.
Позвати пријатељске земље на састанке под окриљем ОДКБ
Према речима заменика руског министра одбране, Шојгу је на седници изнео предлог Русије да се представници Србије, Узбекистана, Монголије и других пријатељских земаља укључе на догађаје који се одвијају под окриљем ОДКБ-а.
Подсетимо, ОДКБ, осим Русије, данас чине Јерменија, Белорусија, Казахстан, Киргизија и Таџикистан.
Прочитајте још: