Европски парламент је представио нацрт резолуције у којој се, између осталог, предлаже да се Русија искључи из платног система СВИФТ.
Заменик спољнополитичког комитета Савета федерације Владимир Џабаров рекао је да је Европски парламент орган који никада ништа не одлучује, његове препоруке, резолуције немају правну тежину, али и скренуо пажњу да ће ЕУ, уколико Русију искључе из међународног система за плаћање СВИФТ, за нафту морати да „спреми кофере с кешом“.
Пуцањ у ногу Европе
Димитриј Јегорченков са Института за стратешка истраживања рекао је за Спутњик да се посланици разних европских структура често нелогично понашају, предлажући ствари штетне за саму Европу.
„Али најважнија црта која их издваја је то што су апсолутно неодговорни људи који немају стварне полуге управљања, већ се искључиво баве неутемељеним дизањем прашине и пумпањем сопствених политичких потенцијала који у нашем времену зависе од тога колико шокантних и парадоксалних изјава дају. Наравно, све ово веома личи на предлог за Европску унију и генерално Европу да настави да пуца себи у ногу и удара по сопственој економији“, рекао је он.
Јегорченков сматра да су економске везе Европе и Русије веома потцењене, а озбиљни политичари и компаније у Европи су добро свесни да ће ово бити врло опасно, ако не и кобно по саму европску економију. По његовом мишљењу, било би лепо да ови европски посланици пре свега поразговарају са немачким компанијама и индустријалцима.
„Скренуо бих пажњу на чињеницу да су они политичари у Европи који се баве реалном политиком, а не вичу са говорнице и не дају парадоксалне изјаве у разним медијима, много опрезнији, покушавају да маневришу и да не подлегну провокацијама које у европски информативни простор долазе пре свега из Вашингтона. Сви добро знају да су оптужбе против Русије политизоване и да не прате геополитичке циљеве. Због тога Европљани морају да седе на две, три или четири столице и некако покушају да све уравнотеже, пре свега, у својој глави“, објашњава Јегорченков.
Последице по плаћање испорука енергетских ресурса из Русије
Главни економиста руског Института за тржишта фондова и управу Михаил Бељајев сматра да би евентуално искључивање Русије из међународног система за плаћање СВИФТ нанети штету на првом месту Европској унији због тога што је СВИФТ белгијска компанија и акционарско друштво. Он верује да Европски парламент овим својим предлогом демонстрира немоћ и потчињеност Сједињеним Државама.
„У овом случају, Европска унија ће се суочити са великим компликацијама у погледу плаћања за увозну робу из Русије, и што је најважније за енергетске ресурсе. Ако се за сву другу робу у Европској унији у одређеној мери може наћи замена, са енергетским ресурсима је то много компликованије. Прво, тешко је брзо наћи замену, а друго, тешко је пронаћи је у толикој количини. Мораће се вршити плаћање Русији јер је немогуће одбити такве испоруке, из разлога што је за спољнотрговинске залихе, посебно енергетске ресурсе, прилично тешко променити добављача“, појаснио је Бељајев.
Експерт је нагласио да ће у сваком случају Европа још дуго плаћати руским добављачима а у случају искључења Русије из СВИФТ-а имала би силне потешкоће: поред техничких банкарских потешкоћа током плаћања која могу каснити, ток испорука може бити нарушен, и све то не кривицом руске стране.
Другим речима, како каже Бељајев, Европа наноси себи ударац у подручју снабдевања енергетским ресурсима, које је за њу најосетљивије.
С друге стране, како примећује Бељајев, у моралном и политичком смислу, ово показује да Европа делује као послушни сателит Сједињених Држава, што је не чини независним играчем.
„Штавише, као неко ко претендује на улогу значајног играча или центра моћи на новој политичкој мапи, Европа се суочава са подривањем свог политичког ауторитета и показује целом свету да је далеко од независности у својим одлукама“, рекао је Михаил Бељајев.
Што се тиче Русије, Бељајев је додао да постоји финансијски систем Централне банке РФ који је функционише по сличном принципу као СВИФТ. У питању је систем за трансфер финансијских порука (СПФС) који се користи унутар Русије и у плаћању са неким страним земљама, те стога, Русија има спреман аналог СВИФТ-у, закључио је Бељајев.
Прочитајте још: