Руски председник Владимир Путин прихватио је предлог да период мајских празника траје ове године од 1. до 10. маја због епидемиолошке ситуације везане за корона вирус. Предлог је изнела директорка Федералне службе за заштиту потрошача и социјална питања Ана Попова.
Црноморска обала топ дестинација, не заостаје ни северозапад
Потпредседник Туристичке организације Русије (РСТ) Јуриј Барзикин рекао је за Спутњик да је до 90 одсто руских туриста изразило велику потражњу за дестинацијама на црноморској обали. У питању су Сочи, Анапа, Геленџик и Крим.
„Такође, уведени су додатни летови за те дестинације, што је омогућило да цене буду адекватне. Главни број туриста је резервисао одмор још у периоду од фебруара до априла, тако да када су се цене повећале због затварања граница са Турском, осталих 10 одсто туриста се преусмерило на дестинације у Русији“, објаснио је он.
Према речима Барзикина, занимљиви програми се нуде и на северозападу Русије, иако их је мање. То су Санкт Петербург, затим занимљиве туре на Бајкал, а дуж Златног прстена Русије (древни градови североисточно од Москве) постоје туре на три до пет дана.
Шеф Одбора за унутрашњи туризам у Удружењу туроператора Русије Иља Умански рекао је да када је реч о најпопуларнијим дестинацијама, мајски празници копирају модел потрошње у другим периода, током новогодишњих празника и летњег одмора. Односно, лидери су несумњиво црноморска подручја, због чињенице да већи део становника Русије живи у прилично хладној клими, те стога су најтраженији Краснодарски крај и Крим.
„Генерално, нећу погрешити ако кажем да су сва подручја домаћег туризма за ове мајске празнике у порасту, јер се за Русе појавила прилика за додатни одмор од десет дана. Након председникове најаве да ће од 1. до 10. маја дани бити нерадни, потражња за свим дестинацијама у Русији се готово утростручила. После Краснодарског краја и Крима следе Ставропољски крај и Кавкаске минералне воде, затим Москва, Санкт Петербург и Казањ. Истичем да генерално ове топ дестинације карактерише максимална развијеност туристичке инфраструктуре. Односно, тамошња угоститељска структура је водећа у Русији, те због тога ова подручја примају највећи број туриста“, појаснио је Усмански.
Он је додао да када Московљани углавном резервишу места у предграђу Москве, а становници других региона резервишу места у најближим одмаралиштима.
Стимулисање унутрашњег туризма
Јуриј Барзикин је појаснио да се са 2020. годином ово не може упоредити јер је тада све стало, али у поређењу са 2019. годином дестинације у Русији су врло тражене. У Туристичкој организацији Русије су, како каже, сигурни да ће се ова тенденција наставити током летње сезоне.
„Штавише, одмор у Русији се сада стимулише. Већ је уведено 20 одсто повраћаја новца (кешбека) од цене изабране туре, а две милијарде рубаља по тој основи је већ искористило више од 700 хиљада потрошача, док је сада влада доделила додатних 4,7 милијарди рубаља. Односно, до 30. јуна, укључујући и мајске празнике, руски туристи могу добити повраћај новца до 20 одсто од цене путовања. Ово је врло озбиљан подстицај за путовања унутар Русије“, закључио је Барзикин.