Британске власти тајно су дозволиле кориштење британског ланца снабдевања вакцином „Астра зенека“ за Аустралију, а заузврат добили милионе доза вакцина исте компаније из Индије, објавио је „Дејли телеграф“.
Више извора листу је потврдило да је „Астра зенека“, британско-шведска фармацеутска компанија, добила могућност кориштења властитих производних капацитета за производњу најмање 717.000 доза вакцине намењених Аустралији. Најмање две испоруке обављене су у фебруару и марту, у периоду када је Брисел почео да уводи строже контроле произвођача вакцина и тражио да Велика Британија прерасподели део својих залиха како би се надокнадио мањак доза „Астра зенеке“ у ЕУ, која је тада била суочена с огромним кашњењима у испоруци договорених количина вакцине тог произвођача.
Британска влада је одбацивала такве захтеве, а компанија је тврдила како у уговору који су потписали с Британцима стоји клаузула која их онемогућава да вакцину произведену у Великој Британији дистрибуирају даље. Истовремено је Брисел инсистирао да у уговорима ЕУ с „Астра зенеком“ изричито стоји да у Унију морају пристизати дозе произведене и у британским погонима.
Упркос томе, откривају новинари „Телеграфа“, „Астра зенека“ је добила тајно одобрење британских власти да вакцину уместо у ЕУ извезе у Аустралију. У замену за ту „услугу“, Британци су добили приступ за око десет милиона доза вакцине које је произвео индијски „Серум институт“, највећи светски произвођач вакцина који производи велике количине доза за „Астра зенеку“.
„Дејли телеграф“ објашњава како је Велика Британија овакву ситуацију сматрала идеалним решењем јер се компанија обавезала да надокнади било који евентуални мањак вакцина, а Аустралија, која је један од највећих британских савезника, добија потребне вакцине. Велика Британија је од „Астра зенеке“ наручила око 100 милиона доза, а у марту је у ту земљу стигло око пет милиона доза из Индије. Међутим, питање је хоће ли се снабдевање вакцином из Индије наставити с обзиром на то да та држава проживљава велике проблеме са заразом, те бележи више од 400.000 новозаражених дневно.
„Телеграф“ истиче како није познато да ли је Аустралија једина светска држава која је профитирала из овакве врсте договора с Великом Британијом, додајући како обе државе одбијају да службено коментаришу причу под изговором да се ради о „врло осетљивој теми“. Ипак, премијер Борис Џонсон потврдио је да ће Велика Британија бити спремна да подели своје вишкове са „Коваксом“, системом који помаже сиромашнијим земљама да дођу до вакцина.
Велика Британија досад је наручила око 517 милиона доза цепива различитих произвођача, што је више него довољно за целокупну популацију. Али, може се очекивати да ће пракса тајних договора с Аустралијом да разбесни Европску комисију, која је недавно поднела тужбу против „Астра зенеке“ због кашњења с испоруком вакцина, тврдећи да се ради о кршењу потписаног уговора. Фармацеутска компанија то демантира, наводећи како у уговору стоји да ће се „добро потрудити“ да испуне захтеве.
Адвокати Европске уније у среду су поновили своје захтеве тражећи да „Астра зенека“ почне да извози вакцину произведену у Великој Британији широм Европе. Док они тврде како се компанија мора покорити и извршавати те обавезе, „Астра зенека“ тврди како нема формалних обавеза да то учини.
„Телеграф“ истиче како су први детаљи тајног договора с Аустралијом у јавност испливали још 8. априла, када је о доласку доза из Велике Британије известио аустралијски „Сиднеј морнинг хералд“. Прва пошиљка дошла је ваздушним путем 29. фебруара, а након тих 300.000 доза, стигао је и остатак авионом „Емирејтса“.
Подсећају како је до испоруке дошло недељама након што је Европска комисија усвојила прописе који ограничавају извоз вакцина произведених у ЕУ, а друга пошиљка стигла је након што је ЕУ службено блокирао „Астра зенеку“ и њен захтев да испоручи 250.000 доза цепива из Италије Аустралији.
„Астра зенека“ одбила је да коментарише све наводе. Представник за штампу британске владе рекао је да је производња вакцина један од најважнијих међународних подухвата те да је Велика Британија поносна што може у њему да учествује.
„Детаљи било којег уговора између националних влада и „Астра зенеке“ су пословна тајна“, појаснио је, преноси Јутарњи лист.
Прочитајте још: