Државне власти Калифорније донеле су прописе којима се омогућава превремени излазак из затвора осуђеницима који су показали добро понашање.
Могућност да превремо изађу из затвора имаће чак и 20.000 починилаца тешких кривичних дела, осуђених на казну доживотног затвора уз могућност условног отпуштања, преноси РТ.
Овај број осуђеника који ће моћи да се нађе на слободи објавио је калифорнијски Департман за затворске санкције, пренео је АП.
Затвореницима осуђеним на доживотни затвор уз могућност условног отпуста и другим осуђеницима за насилна кривична дела, казна може бити скраћена за чак трећину, док је до сада скраћење могло да износи највише петину досуђене казне. Очекује се да затвореници буду ослобађани постепено у наредним месецима, и то у време када Калифорнију погађа пораст насилног криминала.
Тако је, на пример, број убистава у Лос Анђелесу скочио за 38 одсто у прошлој години. Тако се у 2020. године у том граду догодило 349 убистава, што је највиши ниво у последњој деценији. Посебно је забрињавајуће и то што је од почетка ове године, број убистава порастао за чак 200 одсто у односу на исти период лане.
Одлука о привременој слободи донета је пошто је гувернер Калифорније Гевин Њузом у 2020. већ редуковао затворску популацију на 99.929 затвореника, што је најмање у последњих 30 година, углавном због страха од ширења вируса корона.
Иначе, ова држава имала је 144.000 затвореника пре само 10 година, 2011, што је највећи број у САД.
Број затвореника у Калифорнији опада таквом брзином да држава планира да угаси два затвора. Међутим, калифорнијски затвори до недавно били су пребукирани.
Како су образложиле калифорнијске власти, одлука о превременој слободи ће „убрзати напоре да се затвореници добро понашају и поштују правила док служе казну, те да ће учествовати у рехабилитационим и програмима едукације, што ће довести до безбеднијих затвора“, објаснила је портпаролка Департмана за затворске санкције Дејна Симас.
На овакву одлуку реаговао је и Дон Барнс, шериф Оринџ округа, једног од највећих у Калифорнији, који је написао на Твитеру да се тиме угрожава „владавина закона и јавна безбедност“.
Прочитајте још: