„Државни секретар Ентони Блинкен разговарао је данас са премијером Чешке Андрејем Бабишем. Државни секретар Блинкен нагласио је солидарност САД са Чешком Републиком у њеном храбром одговору на субверзивна и смртоносна дејства Русије на тлу Чешке. Државни секретар Блинкен и премијер Бабиш сложили су се да је потребно да се одржи јединство и одлучност као одговор на дестабилишућа дејства Русије“, наводи се у саопштењу Стејт департмента.
Блинкен је додао и да подржава одлуку Чешке да одбаци пријаву „Росатома“ на тендеру за изградњу нуклеарне електране „Дуковани“.
„Одлуке чешке владе да искључи ‘Росатом’ са тендера (за изградњу) нуклеарне електране ‘Дуковани’ и значајно смањи присуство руских обавештајних служби у Прагу, повећале су безбедност Чешке и НАТО-а“, истиче се у саопштењу.
Антируско расположење у Чешкој појачало се у светлу оптужби Прага да су руске обавештајне службе умешане у експлозију у складишту муниције у Врбјетици 2014. године и накнадне одлуке о протеривању 18 руских дипломата из земље. Такође, чланови чешке владе једногласно су одлучили да искључе „Росатом“ са списка кандидата за учешће на тендеру за изградњу нове енергетске јединице у нуклеарној електрани „Дуковани“ на југоистоку земље. „Росатом“ је одлуку Прага назвао нетржишном и политички ангажованом.
Русија је увече 18. априла објавила о својим реципрочним мерама – 20 запослених у амбасади Чешке проглашено је за персоне нон грата.
Руско Министарство спољних послова нагласило је да су изјаве о умешаности у експлозију руских обавештајних служби апсурдне, неосноване и измишљене, а да иза протеривања руских дипломата из Прага стоје Сједињене Америчке Државе, Чешка и друге европске земље које покушавају да прикрију своје унутрашње проблеме.
Председник Чешке Милош Земан се 25. априла први пут огласио у вези са инцидентом са експлозијама складишта у селу Врбјетице 2014. године. У телевизијском обраћању грађанима, Земан је, између осталог, рекао да је истрага у току и да постоје две верзије – непрофесионално руковање садржајем складишта од стране његових радника и организација експлозија од стране страних обавештајних служби. При томе је позвао да се сачекају резултате истраге пре доношења закључака. Земан је додао да ако се потврди да су у експлозијама учествовали руски агенти, онда би Русија за то требало да одговара. Ако се ова сумња оповргне, то значи да „се ради о обавештајној игри која би могла да има озбиљне последице по политички живот Чешке“, истакао је чешки председник.
Прочитајте још: