„Тужба се односи на део гасовода који још увек није завршен у искључивој економској зони Немачке“, наведено је у саопштењу прес-службе организације.
Том кораку је претходила процедура изражавања протеста, која је почела 2018. године, а последњи пут је проширена у марту 2021. године.
„БСХ је одбацило тај протест 1. априла ове године. Стога је једини начин да се ограничи штета Балтичком мору – тужба. Радови на немачкој деоници за сада нису дозвољени због поднете жалбе“, наводи „Набу“.
Немачки еколози сматрају да „Северни ток 2“ директно уништава станиште на морском дну на подручју већем од 16 фудбалских терена, а укупна зона утицаја је преко 10 пута већа. Према мишљењу специјалиста организације, такво мешање у екосистем „пре свега треба надокнадити компензационим мерама“.
„Осим тога, постаје све актуелније питање да ли нам је уопште потребан тај гасовод“, наведено је у саопштењу.
Еколози сматрају да је у питању застарела инфраструктура необновљиве енергије која „угрожава енергетску транзицију“.
Подсетимо, раније је немачка организација за заштиту животне средине „Deutsche Umwelthilfe“ саопштила да се обратила хамбуршком суду са захтевом да се поништи одлука регулатора који је претходно издао дозволу за изградњу „Северног тока 2“ у водама Немачке.
Прочитајте још: