„За сада не знамо какву ће позицију заузети администрација Џоа Бајдена по питању различитих аспеката контроле наоружања, укључујући и противракетну одбрану. Уједно, бележимо и сигнале из Вашингтона о намери да разговарају о стратешкој стабилности. Желим да верујемо да ће се Вашингтон придржавати избалансиране агенде“, рекла је Захарова.
Она је навела да је Русија спремна за суштински и конструктиван дијалог.
„Међутим, ни око чега се нећемо договарати без узимања у обзир наших интереса и забринутости, између осталог, у сфери противракетне одбране. Ако заједничким напорима успемо да пронађемо равнотежу интереса, онда можемо да говоримо и о споразумима. Наше колеге у Вашингтону то морају да схвате и узму у обзир“, додала је она.
Русија је спремна да делује у складу са „задатком који је поставио председник Русије - обезбеђење суживот без сукоба, помоћу одржавања равнотеже снага и стратешке стабилности“, навела је Захарова.
„У том правцу, у дијалогу са Вашингтоном ми промовишемо концепцију комплексног разматрања фактора, који утичу на стратешку стабилност, узимајући у обзир целокупно наоружање, способно за решавање стратешких задатака: нуклеарних и ненуклеарних, офанзивних и одбрамбених. Притом, када говоримо о стратешким одбрамбеним системима, имамо у виду оне, који подразумевају фактор противракетне одбране“, закључила је Захарова.
Раније је агенција „Блумберг“ саопштила да Пентагон планира да одвоји више од 18 милијарди долара за израду, производњу и одржавање пресретаче ракета из Северне Кореје или Ирана, што ће бити прва велика одбрамбена набавка администрације Бајдена.
План је да се направи 31 пресретач, међу којима ће њих десет бити за тестирање. Они ће бити размештени у базама на Аљасци. Према проценама, цена сваког пресретача ће бити око 498 милиона долара.
Прочитајте још: