„Једноставно ћу рећи да бисте ме разумели: ако Европљани желе проблеме код куће због ових санкција (против Белорусије), они ће их и добити. Више ништа нећу рећи. Време ће показати. Само вас једно молим: дајте ми информације о најкрупнијим европским пројектима код нас и предузећима које су отворене на територији Белорусије. Да видимо њихов рад. Главно је да ништа не остане без одговора“, изјавио је Лукашенко током разговора са премијером Романом Головченком.
Како је нагласио шеф државе, он увек поставља питање, коме су потребне ове санкције и зашто?
„Слушајте, ми штитимо своју државу. Ми, цео народ, желимо да живимо у својој земљи. Ми је бранимо. И нас, онда, за то санкцијама ударају по глави? Зато треба одговарати“, рекао је председник.
Премијер је, након састанка са Лукашенко, изјавио да ће одлуке о новим контрасанкцијама бити донете у зависности од ситуације. Он је поновио да су санкције против Минска у супротности са нормама међународног права.
„На жалост, општа девалвација међународног правног система доводи до тога да се санкције користе као инструмент притиска на неугодне државе, као правило, са циљем погоршања економске ситуације у држави“, нагласио је Головченко.
Подсетимо, председнички избори у Белорусији одржани су 9. августа. Централна изборна комисија саопштила је да је на изборима победио Александар Лукашенко. Белоруска опозиција не признаје те резултате и сматра да је победница Светлана Тихановска. Ни Брисел не сматра Лукашенка за легитимног председника. Од 9. августа у Белорусији трају протести против изборних резултата.
Након тога су западне земље, а посебно чланице Европске уније, увеле санкције против низа белоруских званичника, које су оптужили за насиље над демонстрантима и фалсификовање резултата председничких избора. Европска унија је три пута објављивала санкционе спискове за Белорусију: 2. октобра, 6. новембра и 17. децембра прошле године. Они укључује 88 физичких лица и седам организација. Председник Александар Лукашенко додат је на „црну листу“ у другом пакету.
Прочитајте још: