Отворен пут у визни рат Русије и САД, први на удару – обични грађани

Амерички држављани, који бораве у Русији, а којима истиче виза требало би да напусте Русију до 15. јуна, позвала је Америчка амбасада у Москви. Амбасада је такође саопштила да ће од 12. маја прекинути обраду захтева за неимиграционе визе, са изузетком дипломатских путовања.  
Sputnik
Конзуларне услуге ће, како је прецизирано, пружати само Американцима и то само у ванредним случајевима, чији ће број бити додатно ограничен. 
Руски експерти поручују да све ово  говори у прилог томе да се треба окренути политици побољшања односа између Русије и САД, јер је тренутна ситуација директан пут ка правом визном дипломатском рату а први на удару су– обични грађани.
Професор Финансијског универзитета при Влади Русије Олег Матвејчев подсећа да иницијатор покретања санкционог и дипломатског рата није биле руска страна. САД саме настављају тај дипломатски хибридни рат и, како каже Матвејчев, очигледно неће стати док не ударе у зид. 

Први на удару обични грађани

Политиколог Сергеј Судаков појашњава да су Сједињене Државе сада принуђене да смање број својих запослених у амбасади и конзулатима.
„То је пре свега због чињенице да су Сједињене Државе од Министарства спољних послова Русије добиле ноту према којој руски држављани више неће радити у америчким представништвима. Сходно томе, они би требало да нађу нове запослене у амбасади и некако надокнаде недостатак особља. Али САД су донеле другачију одлуку — одлучиле су да смање број запослених у својој амбасади у Русији за 75 одсто, а само 25 одсто особља је остало да ради», констатује руски политиколог.
Судаков коментарише и препоруку амбасаде САД у Русији  да сви амерички држављани којима ускоро истиче виза напусте Русију.
"Многи су ово схватили као знак за то да је могућа дубља конфронтација између Русије и САД. Верујем да је ово сигнал за почетак правог дипломатског рата и, на крају, можемо доћи до прекида дипломатских односа ако се не предузму кораци у сусрет једни другима, односно ако се не буде водила политика побољшања односа САД и Русије. Подсетићу на речи Лаврова: политика детанта је апсолутно неопходна свима  и данас је њено спровођење могуће само ако САД анулира све што је започела администрација Барака Обаме. Али још није дошло до анулирања, па је ово директан пут ка дипломатском рату", упозорава Судаков.
Директор Фонда „Френклин Рузвелт“ за проучавање историје САД Јуриј Рогуљов поводом одлуке америчке амбасаде у Русији истиче да ће она засад створити проблеме пре свега обичним грађанима. То је једна од негативних последица која доводи до реалне штете у ионако тешким односима између Русије и САД,каже овај експерт.

Преговори ће почети, пре или касније

Рогуљов очекује да ће на ову одлуку америчке амбасаде свакако уследити реакција Министарства спољних послова Русије.
"Све институције које се баве спољним пословима у принципу увек делују реципрочно. И наравно, могло се предвидети да ће смањење броја особља амбасаде довести до кашњења процеса издавања виза. Визни рат се водио и раније, па се и сада наставља. И овде ниједна страна не жели да попусти. Стога мислим да ће Министарство спољних послова Русије одговорити. Или, надајмо се да ће преговори, који ће почети пре или касније, довести до разумног приступа ситуацији", каже Рогуљов.
Средином априла Вашингтон је увео нове санкције против Русије, а такође прогласио персонама нон грата 10 руских дипломата. Москва је одговорила реципрочно и објавила прекид рада америчких фондова и НВО које су под контролом Стејт департмента и других америчких државних структура. Уз то, амбасади САД биће забрањено да запошљавају грађане Русије, а америчким дипломатама који остану у земљи биће ограничена слобода кретања. Москва је одлучила и да прекине праксу кратких пословних путовања сарадника Стејт департмента у Русију, сводећи на минимум број виза које се издају у те сврхе на највише 10 годишње.
Прочитајте још:
 
Коментар