Главни подстицај за разговоре била је, како наводи саудијска страна, измењена ситуација на регионалном нивоу.
Нове тенденције у региону највише би могле да забрину – Турску.
У Дамаску се поново отвара саудијска амбасада?
О саудијско-сиријским контактима пише арапски лист „Рај ел Јум“ позивајући се на добро упућене изворе.
Према наводима листа, краљевство које је прекинуло све дипломатске односе са званичним Дамаском када су почеле антивладине демонстрације пре 10 година, предузима покушаје да нормализује контакте.
Хумајдан је имао састанак са председником Сирије Башаром Асадом и руководиоцем сиријског Бироа за националну безбедност генерал-мајором Али Мамљуком.
Разговарало се, између осталог, о обнављању рада саудијске амбасаде у Дамаску. Дипломатске везе између две блискоисточне земље биле су уништене када су сиријске власти угушиле антивладине протесте пре 10 година, преноси „Независима газета“.
Званични Ријад је тада наступио као један од покровитеља сиријске опозиције. Сада саудијски званичници говоре да је нормализација односа сасвим могућа.
Разговори са Сиријцима ће бити настављени после муслиманског празника Рамазана, наводи се у чланку.
„Рехабилитација Асада“
О томе да саудијски престолонаследник Мухамед бин Салман размишља о опцији „рехабилитације“ Асада још 2019. године је писао сиријски лист „Ватан“, близак влади и владајућој странци БААС.
Тада је овај дневник цитирао један неименовани извор који је потврдио да су иза затворених врата Сиријци и Саудијци почели да разматрају постепено обнављање рада саудијског дипломатског представништва у Дамаску.
Ипак, остало је нејасно да ли је саудијска страна била спремна да своје намере и обелодани.
Како су Емирати запањили западне политичаре
Уједињени Арапски Емирати, саудијски сусед, последњих година нису се устручавали од помирљивих гестова према Дамаску.
Емирати су 2018. године одлучили да званично обнове рад своје амбасаде, а отправник послова у сиријској престоници Абдул Хаким Ибрахим ан-Наими је у говору поводом поновног отварања мисије изразио уверење да је неопходан спољнополитички прагматизам као противтежа турској и иранској експанзији по питању Сирије.
Годину дана касније, у говору на пријему поводом националног празника УАЕ, Наими је отишао и корак даље изјавом о привржености јачању односа између Абу Дабија и Дамаска.
„Молимо Алаха да се безбедност и стабилност успоставе у Сирији уз мудру владавину Башара Асада“, рекао је тада он, а изјава је изазвала запањеност међу западних експертима и политичарима.
Због чега Турска треба да буде забринута
Занимљиво је и то да Хумајдан укључен директно и у преговоре између Саудијске Арабије и Ирана.
Одржано је неколико рунди разговора, а да је до тога дошло потврдила је и иранска страна.
Једна од тема иранско-саудијских контаката била је деескалација у Јемену.
Није било извештаја да је на састанцима било речи о Сирији. Ипак, врло је вероватно да ће могућа нормализација односа између Техерана и Ријада отворити пут и за прагматичну сарадњу не само када је реч о ситуацији на југу Арабијског полуострва.
У том случају, руководство Турске имаће разлога за забринутост.
Прочитајте још: